Dánsko chce poslať žiadateľov o azyl do Afriky

Dánsko chce poslať žiadateľov o azyl do Afriky

Dánska vláda hľadá spôsoby, ako odradiť utečencov hľadajúcich medzinárodnú ochranu, a prišla s myšlienkou smerovať žiadateľov o azyl do krajín mimo európskeho kontinentu. Dánski poslanci v súčasnosti rokujú o návrhu zákona, ktorý by škandinávskej krajine umožnil preniesť zodpovednosť za prijímanie žiadateľov na tretiu krajinu alebo niekoľko tretích krajín, informoval denník Le Monde.

V návrhu zákona sa uvádza, že migranti budú zaregistrovaní po príchode do Dánska, a orgány by im odobrali odtlačky prstov a skontrolovali, či nepodali žiadosť o azyl v inej krajine EÚ. Potom by sedeli v lietadle do Afriky, kde by tretie krajiny vybavovali ďalšie procesy vybavovania žiadostí.

Podľa rozhlasovej stanice RFI sa Dánsko pokúsilo uzavrieť dohodu s rôznymi krajinami vrátane Tuniska a Etiópie, rokovania s Rwandou však vyzerajú najsľubnejšie.

Organizácie pre ľudské práva však s týmto návrhom nesúhlasia a tvrdia, že ak budú ďalšie krajiny nasledovať dánsky príklad, právo na azyl bude ohrozené. Dánsky minister pre migráciu Mattias Tesfaye však tvrdí, že opatrenie bude humánnejšie ako súčasné procesy, pretože zníži prílev utečencov, ktorí za lepším životom riskujú svoje životy na nebezpečných migračných trasách. Iniciatívu podporuje aj veľká časť dánskeho obyvateľstva. Píše portál RMX.

Dánska premiérka a predsedníčka dánskych sociálnych demokratov Mette Frederiksenová, ktorá sa podľa Le Monde v posledných voľbách usilovala o hlasy voličov krajnej pravice, sa vo svojej predvolebnej kampani zaviazala obmedziť migráciu.

Od roku 2019, keď sa stala premiérkou, sprísňuje migračnú politiku krajiny. V roku 2020 požiadalo o azyl v Dánsku 1 547 osôb, čo je najmenej od roku 1992. Pre porovnanie, podľa údajov zverejnených českým ministerstvom vnútra požiadalo o medzinárodnú ochranu alebo o azyl 1 922 osôb, v Českej republike v r. 2019.

0Shares
Svet