Francúzsko pozastavuje operácie v Mali, pretože vládne chaos, českých vojakov by to mohlo ohroziť

Francúzsko pozastavuje operácie v Mali, pretože vládne chaos, českých vojakov by to mohlo ohroziť

Francúzsko pozastavilo operácie svojich vojakov v Mali, kde pomáha ozbrojeným silám krajiny vo vojne proti islamským radikálom. Rozhodnutie súvisí s politickou nestabilitou v tejto západoafrickej krajine, kde armáda uskutočnila druhý prevrat v poslednom roku koncom mája.

Správa sa týka aj Českej republiky, pretože v Mali je niekoľko desiatok českých vojakov. Existujú obavy, že francúzske rozhodnutie by mohlo viesť k ďalšej špirále násilia v krajine, čo by mohlo českú misiu sťažiť, ako už je.

Paríž konzultoval tento krok s malajskými orgánmi a armádou a v nasledujúcich dňoch vyhodnotí ďalší postup. Podľa francúzskej vlády ide o preventívne a dočasné opatrenie. Píše portál RMX.

Minulý víkend francúzsky prezident Emmanuel Macron varoval, že Francúzsko stiahne svoje jednotky z Mali, ak politická nestabilita povedie k väčšej islamistickej radikalizácii. Paríž podľa neho nemôže podporovať krajiny, kde neexistuje demokraticky zvolená vláda.

Minulý týždeň ústavný súd v Mali vymenoval dočasného prezidenta za veliteľa vojenskej junty a súčasného viceprezidenta Assima Goita. Bývalý veliteľ špeciálnych síl predtým uväznil prezidenta a premiéra a uskutočnil druhý puč v krajine za deväť mesiacov.

0Shares
ČeskoAktuálně Svet