Generálny advokát najvyššieho súdu Európskej únie: „Maďarsko porušilo zákony žiadateľov o azyl.“ Žiada sankcie.

Generálny advokát najvyššieho súdu Európskej únie: „Maďarsko porušilo zákony žiadateľov o azyl.“ Žiada sankcie.

Generálny advokát najvyššieho súdu Európskej únie vo štvrtok vyzval súd, aby rozhodol, že Maďarsko pri prijímaní právnych predpisov zužujúcich možnosti žiadateľov o azyl získať medzinárodnú ochranu porušilo blokové zákony o azyle.

V nezáväznom stanovisku generálneho advokáta Európskeho súdneho dvora Athanasios Rantos sa uvádza, že novely maďarských azylových zákonov z roku 2018, ktoré zakazovali medzinárodnú ochranu žiadateľom o azyl, ktorí prešli cez bezpečné krajiny smerujúce do Maďarska, porušili právne predpisy EÚ.

„Zavedením tohto dôvodu neprípustnosti si Maďarsko nesplnilo povinnosti, ktoré mu vyplývajú zo smernice o postupoch,“ napísal Rantos s odvolaním sa na azylové protokoly EÚ.

Názory generálnych advokátov často, ale nie vždy, sleduje Európsky súdny dvor, ktorý o veci rozhodne s konečnou platnosťou neskôr. Píše portál France24.

Európska komisia, výkonná zložka bloku, predložila prípad súdu v rámci konania o nesplnení povinnosti, ktoré proti Maďarsku začalo v roku 2018 pre nedodržiavanie azylových zákonov.

Predseda vlády Viktor Orbán tvrdí, že sa snaží chrániť konzervatívnu kresťanskú identitu Maďarska a brániť Európu pred imigráciou z Blízkeho východu a Afriky.

0Shares
Svet