Litvu zaplavujú moslimskí ilegálny imigranti. EÚ sľubuje ich prerozdelenie po Európe!

Litvu zaplavujú moslimskí ilegálny imigranti. EÚ sľubuje ich prerozdelenie po Európe!

Napätie medzi Litvou a Bieloruskom ďalej graduje. Litva ďalej provokuje s podporou Svjatlany Lžidmitrijevny Tichanovský a Lukašenko stupňuje svoj tlak s pomocou migrantov * Litva poskytla Tichanovský a jej štábu nielen finančnú a materiálnu pomoc, ale zriadila pre nich i zastúpenie „prezidenta v emigrácii“ s diplomatickým štatútom.

* Tichanovský so svojím štábom sa vydala do USA, kde bola prijatá na najvyššej štátnej úrovni, vrátane rokovaní s Antony Blinken (minister zahraničných vecí v Bidenovej vláde) a Viktóriou Nuland (námestníčka ministra zahraničia špecializovaná na exSSSR štáty). Prerokovali možnosti postupu proti Lukašenkovi a ďalšie sankcie.

* Lukašenko pokračuje v tlaku na Litvu s pomocou migrantov, ďalej medzi Bagdadom a Minskom lietajú každý týždeň 4 lietadlá a ich pasažierov potom bieloruská „cestovka“ prepravuje busom do blízkosti hraníc a ukazujú im, kadiaľ vedie cesta do EÚ (Litvy)

* Každý deň prekračuje hranicu 50-100 migrantov a počet připrchlíků v Litve už presiahol 2,5 tisíce

* Litovská vláda vyhlásila program vytvorenie zábran na hranici z ostnatého a žiletkového drôtu, natočili o tom video do televízie, ale maju málo materiálu, takže toho plotu postavili len niekolko kilometrov. Viac nez 550 kilometrov hranice je ďalej nechránených. Sú bohužiaľ problémy so zháňaním drôtu. Ide totiž o vojenský materiál, na ktorého obchodovanie sa v EÚ vzťahujú osobitné pravidlá. A tak niektoré štáty už ostnatý a žiletkový drôt darovali Litve v rámci „humanitárnej pomoci“. Litva potrebuje prehradiť 550 km hranice, svojho drôtu mala len niekoľko kilometrov, ale už dostala darom ďalších asi 100 km drôtu zo zahraničia.

* Humanitárna pomoc sa neobmedzuje na ostnatý drôt – rôzne štáty posielajú vybavenie pre utečeneckom tábory. Slovenská republika poskytla 20 stanov, 100 lôžok, 500 diek, 20 ohrievačov a 500 spacích vakov.

* Připrchlíci sa správajú rovnako ako v iných krajinách, odmietate dodávané jedlo a vyžadujú kebab, pizzu a hamburgery + kolu, na niektorých miestach už usporiadali povstania a zabarikádovali sa, kým nedostanú požadované jedlo

* V Litve nie sú tlmočníci do arabčiny, tak sa museli uchýliť k tlmočenie cez ruštinu, keď zohnali pár Iračanov, ktorí vyštudovali v Moskve alebo Minsku

* Frontex vyslal minulý týždeň do Litvy ďalších 80 pohraničníkov s technikou a psami, ale je to ako kvapka v mori

* EÚ prisľúbila, že ak počet připrchlíků v Litve presiahne 10 tisíc, začne prerozdeľovanie do ďalších krajín EÚ. Vzhľadom k tomu, že doterajších 2,5 tisíce sa vyrojilo za jeden mesiac, mohla by Litva do podzimku limit splniť. Litovský premiér sa vyjadril, že predpokladajú, že připrchlíci v Litve nezostanú, väčšina usiluje o presun do Nemecka, kde majú väčšinou príbuzných

* Litovská vláda vytipovala niekoľko objektov na trvalé ubytovanie migrantov, jedná sa väčšinou o zrušené školy. V miestach, kde by mala byť taká centrá zriadená, začali protesty miestnych obyvateľov

* Litva začala odsunúť připrchlíky z Bieloruska a odmieta im udeliť azyl. Niektorí připrchlíci z Iraku uviedli, že boli zadržaní litovskými pohraničníkov, vypočúvaní a bití, držaní o hlade a bez vody a potom ich doviezli k hranici a poslali ilegálne zase späť do Bieloruska. Litovská pohraničná stráž začala na nelegálnych migrantov zo Stredného východu tiež paľbu (Toľko hovorí ofiko správa bieloruskej vlády)

zdroj: Freeglobe.cz

0Shares
Svet