USA nebudú tolerovať nákup ruských zbraní. Muž z Pentagonu vysvetlil prečo

USA nebudú tolerovať nákup ruských zbraní. Muž z Pentagonu vysvetlil prečo

Irán a Čína sú medzi krajinami, o ktorých sa vie, že prevádzkujú ruský protivzdušný systém S-400, pripomína v komentári pre server National Interest vojenský publicista a Kris Osborn. Bývalý pracovník Pentagonu dodáva, že toto pochopiteľne vzbudzuje pozornosť a ostražitosť Spojených štátov, predovšetkým kvôli možnosti, že systém bude vylepšený.

Dôvod k sankciám

„Čo však India a Turecko. Tiež sú v skupine kupcov S-400, hoci sú americkí spojenci,“ uvádza Osborn. Pripomína, že v tejto súvislosti čelil americký minister obrany Lloyd Austin otázkam novinárov, či nemá obavy z nákupu väčšieho počtu ruských protivzdušných systémov zo strany týchto krajín a či by v takom prípade prišli americkej sankcie.

Austin riešil správy, že India uvažuje o ďalšom nákupe ruského protivzdušného systému, počas svojej nedávnej návštevy krajiny, poukazuje autor komentára. Dopĺňa, že minister obrany v tej súvislosti vydal všeobecné odporúčanie, aby vlády zvážili takúto možnosť zvážili, ustúpili od nej a vyhli sa akýmkoľvek nákupom, ktoré by mohli vyvolať sankcie z americkej strany.

Správy, že India môže skutočne usilovať o nákup ruského systému, Austin nevyvrátil, upozorňuje Osborn. Dodáva, že šéf Pentagónu iba vyhlásil, že doteraz žiadna dodávka systému S-400 neprebehla a že spolu s indickým ministrom obrany preberal znepokojenie Spojených štátov.

 

Indický postup silne napodobňuje Turecko, ďalší americký spojenec, ktorý údajne tiež zvažuje nákup ďalších S-400, načrtáva bývalý pracovník Pentagonu. Zmieňuje Austinovo stanovisko, ktoré sa blíži americkému postoju k Indii: sankcie nie sú nutné, pretože žiadny nákup ruských zbraní zatiaľ neprebehol.

Austin tiež uviedol, že niektorí z čerstvých amerických spojencov môžu – so zreteľom na svoju minulosť – vlastniť niektoré zbrane ruskej výroby, čo ale nepredstavuje väčší problém pre pokračovanie ich spolupráce so Spojenými štátmi, vyzdvihuje Osborn. Dodáva, že početní novinári ale tvrdia, že India uzavrela zmluvu s Ruskom o nákupe systému S-400 až v roku 2018.

„Máme tu krajiny, s ktorými čas od času spolupracujeme, ktoré majú sovietskej alebo, prepáčte, ruské vybavenie, ktoré získali v priebehu rokov, a zaiste nabádame všetky naše spojencov a partnerov, aby sa sovietskeho alebo, prepáčte, ruského vybavenie vzdali,“ cituje autor komentára Austinová slová. Dodáva, že americký minister pripustil, že v niektorých prípadoch bolo spomínané vybavenie nadobudnutý veľmi dávno.

Geopolitický a vojenský faktor

Šéf Pentagonu síce nespomenul žiadnu konkrétnu krajinu, ale správa tureckej štátnej mediálne agentúry AA z roku 2019 upozornila, že hľad tri členské štáty NATO – Bulharsko, Grécko a Slovensko – prevádzkujú ruský protivzdušný systém S-300, pripomína Osborn. Pokladá teda otázku, aké silné je v skutočnosti americkej znepokojenie ohľadom medzinárodných predajov pokročilejšieho systému S-400, keď v amerických ozbrojených silách slúži lietadlá F-22, F-35 a B-2, ktoré sú údajne schopné vyhnúť sa detekcii týmto systémom.

Akékoľvek úvahy o tomto jave, o ktorom Austin hovorí, že v istých prípadoch by mohol viesť k americkým sankciám, sú zrejme dvojitého rázu, geopolitického a vojenského, myslí si autor komentára. Vysvetľuje, že každá krajina, ktorá posilňuje akokoľvek väzby na Rusko, a to predovšetkým nákupom ruských zbraní, s veľkou pravdepodobnosťou pritiahne pozornosť Spojených štátov. Dodáva, že oveľa naliehavejšie môžu byť vojenské úvahy o schopnosti čeliť Rusku a Číne.

„Vie sa, že protivzdušný systém S-400, ktorý podľa ruských médií dokáže nájsť a zasiahnuť aj lietadlá stealth, je technologicky už oveľa pokročilejšie,“ pokračuje bývalý pracovník Pentagonu. Vysvetľuje, že jeho komponenty sú pojazdné a zároveň lepšie prepojené vysokorýchlostné digitálne technológiou, ktorá umožňuje okamžite zdieľať dáta z jednej detekčnej stanice s ďalšími.

Táto rýchlosť je veľmi podstatná predovšetkým v prípade lietadiel F-22 a F-35, pretože ich schopnosť neustále meniť pozíciu a manévrovať mimo dosahu protivzdušnej obrany je považovaná za taktiku pre vyhýbanie sa detekciu, uvádza Osborn. Dodáva, že spomínané lietadlá skrátka letí mimo zorného poľa radarov.

Pokiaľ ale radarová stanica systému S-400 dokáže rýchlo zdieľať dáta s ďalšími, nepriateľská protivzdušná obrana má lepšiu šancu vytvoriť ucelenú „sledovacie slučku“ a posilniť šance na skutočné zachytenie lietadla, objasňuje záverom autor komentára.

Autor: Marek Bláha

0Shares
Svet Zaujímavosti