Viktor Orbán odkázal Bruselu: Oznamujem vám, že sa Maďarsko nepodrobí vášmu vydieraniu. Maďarsko bude aj naďalej obhajovať svoje hranice, brániť nelegálne prisťahovalectvo a bude brániť svoje práva – dokonca aj proti vám

Viktor Orbán odkázal Bruselu: Oznamujem vám, že sa Maďarsko nepodrobí vášmu vydieraniu. Maďarsko bude aj naďalej obhajovať svoje hranice, brániť nelegálne prisťahovalectvo a bude brániť svoje práva – dokonca aj proti vám

Maďarský premiér Viktor Orbán: „Potrebujeme novú Európsku komisiu, ktorá sa zaviaže k obrane európskych hraníc.“

Maďarský premiér Viktor Orbán: „Pred niekoľkými mesiacmi … prebehli v Maďarsku voľby. Maďari rozhodli o tom, ako to má v Maďarsku v budúcnosti vyzerať, a počas našej volebnej kampane sme diskutovali o všetkých problémoch – o Stredoeurópskej univerzite (CEU, Central European University), o mimovládnych organizáciách a všeobecne o všetkých dôležitých politických otázkach. Ľudia sa potom sami rozhodli. A teraz chce Európsky parlament zvrátiť rozhodnutie maďarského ľudu a prinútiť maďarskú vládu, aby vykonala to, čo nám chce nanútiť, namiesto toho, čo si želajú naši voliči. “

Maďarský minister zahraničia Peter Szijjártó: „Maďarsko a maďarský ľud boli odsúdení za to, že sme dokázali, že masová migrácia nie je nevyhnutná a že môže byť zastavená.“

Maďarský premiér Viktor Orbán: „Maďarskí voliči rozhodujú o Maďarsku v parlamentných voľbách. Čo vy tu tvrdíte, nie je nič iné, než že nie je možné dôverovať Maďarom, aby posúdili, čo je v ich vlastnom záujme. Domnievate sa, že viete lepšie, než samotní maďarskí občania, čo je pre Maďarov dobré … Táto správa používa dvojaký meter, je to zneužitie moci, prekračuje medze sfér kompetencie a spôsob jej prijatie je porušením dohody. “
Európsky parlament odhlasoval bezprecedentné disciplinárne kroky voči Maďarsku v súvislosti s údajným porušením „základných hodnôt“ Európskej únie. EÚ obvinila maďarskú vládu z útokov proti médiám, menšinám a právnemu štátu.

Maďarský premiér Viktor Orbán toto obvinenie odmietol a uviedol, že ide o odvetu za to, že jeho vláda odmieta prijímať migrantov z moslimského sveta.

Toto disciplinárne konanie je pred voľbami do Európskeho parlamentu v máji 2019 ďalší salvou súboje a meranie síl medzi zástancami EÚ a jej odporcovia.

Počas zasadnutia Európskeho parlamentu v Štrasburgu 12. septembra 2018 schváliliposlanci EP 448 hlasmi proti 197 hlasom, teda viac ako dvoch tretinovú väčšinou, aby bol proti Maďarsku aktivovaný článok 7. Toto je prvýkrát, kedy bolo takéto parlamentné opatrenie prijaté proti členskému štátu EÚ a tento krok môže nakoniec viesť k tomu, že Maďarsko stratí svoje hlasovacie práva v inštitúciách EÚ.

Článok 7, označovaný za „atómový variant“, vyhráža sankciami členským štátom EÚ, ktoré – podľa názoru EK – poruší základné hodnoty EÚ. Tieto základné hodnoty EÚ sú definované ako „sloboda, demokracia, dodržiavanie ľudských práv a základných slobôd, a právny štát“.

Orbán je obviňovaný z toho, že podkopáva nezávislosť súdnictva a médií v Maďarsku; vedie právnu bitku proti Stredoeurópskej univerzite (CEU), ktorú v Budapešti založil maďarský filantrop George Soros; zo zlého zaobchádzania so žiadateľmi o azyl a utečencov, a z presadenie zákona, ktorý kvalifikuje pomoc migrantom ako trestný čin.

Článok 7 je dvojstupňový proces, ktorý začína pri „preventívnych opatrení“ (článok 7.1) a pokračuje k „trestným opatreniam“ (článok 7.2). Vlády EÚ sa teraz musí rozhodnúť, či uvalí proti Maďarsku sankcie. Maďarsko pravdepodobne unikne najzávažnejšiemu zo sankčného opatrenia, totiž pozastavenie svojho hlasovacieho práva v EÚ, pretože to vyžaduje jednomyseľný súhlas všetkých štátov EÚ a Poľsko, ktoré má v EÚ tiež ťažkosti, sa zaviazalo Orbána podporiť.

V januári 2018 schválil Európsky parlament nezáväzné uznesenie, ktoré vyzýva krajiny EÚ, aby „urýchlene rozhodli“, či Poľsko svojimi súdnymi reformami porušuje hodnoty EÚ.

Prahová hodnota pre prijatie článku 7 je vysoká – vyžaduje, aby ho poslanci Európskeho parlamentu prijali dvojtretinovou väčšinou. Predchádzajúce pokusy o hlasovanie proti Maďarsku zlyhali kvôli nedostatočnej podpore poslancov, najmä z Európskej ľudovej strany (EPP), ktorá je paneurópskou stredo-pravú politickou skupinou Európskeho parlamentu, ktorej členom je aj Orbánova strana Fidesz.

Hlasovanie pre spustenie Článku 7, prebehlo potom, čo vodca EPP Manfred Weber nečakane oznámil svoju podporu tomuto kroku. Weberov obrat prišiel menej ako dva týždne po tom, čo oznámil svoj úmysel vystriedať Jeana-Clauda Junckera v pozícii predsedu Európskej komisie. Weberové „čelom vzad“ je takmer určite súčasťou jeho snahy získať podporu pre svoju kandidatúru.

Rozhodnutie Manfreda Webera nastoľuje otázky o budúcnosti Orbánovej strany Fidesz vnútri EPP, najväčšieho bloku v Európskom parlamente, a to práve v čase, keď sa Orbán preto sľúbil, že zjednotí ďalšie nacionalistami, aby v EÚ bojovali proti jej migračnej politike otvorených dverí.

V auguste 2018 sa Orbán a taliansky minister vnútra Matteo Salvini zaviazali, že budú pred voľbami do Európskeho parlamentu v máji 2019 hľadať koordinovanú stratégiu, ktorá by porazila pre-imigračnej stranu Európskych socialistov (PES), celoeurópsku stranu zastupujúci socialistickej strany všetkých členských štátov EÚ. Cieľom oboch štátnikov je zmeniť politické zloženie európskych inštitúcií, vrátane Európskeho parlamentu a Európskej komisie, a tak v EÚ zvrátiť migračnú politiku otvorených dverí.

„Potrebujeme novú Európsku komisiu, ktorá sa zaviaže k obrane európskych hraníc,“ povedal Orbán. „Po voľbách do Európskeho parlamentu potrebujeme takú Komisiu, ktorá nebude trestať tie krajiny, ako je Maďarsko, ktoré chránia svoje hranice.“

Orbán Webera napadol a zaprisahal EPP, aby „našla cestu späť k ideálom svojich zakladateľov … a k hodnotám, odvahe a charakteru, ktoré zabezpečia, že kresťanský prístup – teda kresťanský konzervatívny prístup – bude v politickom dianí EÚ aktívne zastúpený. Európania, ktorí zdieľajú tento prístup, musí byť zastúpení v orgánoch EÚ, dnes tomu tak nie je. “

Dodal, že EPP je paralyzovaná politickou korektnosťou:

„V posledných rokoch stratila strana EPP svoj charakter a opustili sme učenie našich otcov zakladateľov. Stali sme sa európskou politickou rodinou bez charakteru a bez nezávislej vôle, ktorá je neustále veľmi opatrná a ktorá zúfalo usiluje sa vniknúť každý svoj krok – a tak nakoniec tancujeme, ako socialisti a liberáli pískajú. Strana EPP má teraz len jeden cieľ: Vyhnúť sa, bože chráň, nejaké kritike v európskej tlači a na európskych fórach. “

Právne konanie proti Maďarsku podľa článku 7 je nápadom holandskej poslankyne (Zelení – Európska slobodná aliancia) Judith Sargentini, ktorá riadila rokovania v Európskom parlamente. „Ide predovšetkým o práva maďarských občanov,“ tweetovala po skončení hlasovania v Štrasburgu.

V apríli roku 2018 zverejnila poslankyňa EP Judith Sargentini správu o 26 stranách, v ktorej prejavuje obavy o súdnictve, korupcii, slobodu prejavu a práva migrantov v Maďarsku. (Možno že stojí za zmienku, že samotný Európsky parlament bol opakovane obvinený z korupcie a vytrvalo odmieta spolupracovať s externými vyšetrovateľmi.)

Orbán, ktorý označil správu poslankyne Sargentini za „Sorosova správu“, obviňuje jej autormi, že v Maďarsku neuskutočnili ani jednu vyšetrovacej misiu a že ich dokument je plný nepresností. A napadol Sargentini za to, že nejde demokraticky:

„Pred niekoľkými mesiacmi … prebehli v Maďarsku voľby. Maďari rozhodli, ako to má v Maďarsku v budúcnosti vyzerať, a počas našej volebnej kampane sme diskutovali o všetkých problémoch – o Stredoeurópskej univerzite (CEU, Central European University), o mimovládnych organizáciách a všeobecne o všetkých dôležitých politických otázkach. Ľudia sa potom sami rozhodli. A teraz chce Európsky parlament zvrátiť rozhodnutie maďarského ľudu a prinútiť maďarskú vládu, aby vykonala to, čo nám chce nanútiť, namiesto toho, čo si želajú naši voliči. “

Před hlasováním v Evropském parlamentu přednesl předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker svůj projev o stavu Evropské Unie v 2018 pod názvem ” Nastal čas evropské suverenity”, v němž varoval před rostoucím nacionalismem a hrozbou, kterou to pro Evropskou unii představuje. “Článek 7 musí být uplatněn vždy, když je ohrožen právní stát,” varoval.

Juncker později ocenil rozhodnutí Evropského parlamentu takto:

“Kdybych byl členem Evropského parlamentu, hlasoval bych pro článek 7. Evropská komise využívá nástroje, které má k dispozici, a zahájila řízení pro porušení práva EU vůči zemím, které právo EU nerespektují. A já s dnešním rozhodnutím Evropského parlamentu naprosto souzním.”

Maďarský ministr zahraničí Peter Szijjártó se hlasování vysmál. Nazval to “mizernou pomstou” “pro-imigračních” politiků:

“Maďarsko a maďarský lid byli odsouzeni za to, že jsme dokázali, že masová migrace není nevyhnutelná a že může být zastavena.”

Politici z jiných zemí EU Orbánovu vládu obhajovali. Například v Británii označilposlanec EP a zastánce Brexitu Nigel Farage debatu Evropského parlamentu o Maďarsku za “monstrproces” a dodal:

“Díky Bohu, že je alespoň jeden evropský vůdce připraven obhajovat své principy, svůj národ, svou kulturu a svůj lid, tváří v tvář této extrémní šikaně.”

Po skončení hlasování Farage tweetoval, že rozhodnutí Evropského parlamentu je příkladem “autoritativního fungování EU”.

V Nizozemsku tweetoval Geert Wilders, lídr Strany pro svobodu: “Maďarsko je vzorem všem zemím EU, premiér Orbán je hrdina a zaslouží si Nobelovu cenu.”

Maďarský premiér Orbán je u moci od května 2010. V dubnu 2018 byl znovu zvolen drtivou většinou hlasů. Je velmi nepravděpodobné, že by ho akce Evropského parlamentu zastrašila. 11. září 2018, den před kárným řízením, Orbán ve svém projevu před Evropským parlamentem břitce zpochybnil zprávu Sargentini a nešetřil ani Evropskou unii:

“Vím, že jste si již zformovali svůj názor. Vím, že většina z vás bude hlasovat ve prospěch zprávy. A vím také, že vás můj příspěvek nezviklá. Přesto jsem sem [do Štrasburku] přijel, protože chci zdůraznit, že nehodláte odsoudit mou vládu, ale celou moji zemi a lid. Odsuzujete Maďarsko, které je již tisíc let členem rodiny evropských křesťanů, Maďarsko, které přispělo k dějinám našeho velkého kontinentu Evropy svou prací a v případě potřeby i svou krví. Odsuzujete Maďarsko, které povstalo se zbraní v ruce proti největší světové armádě, proti Sovětům, a položilo oběť nejvyšší za svobodu a demokracii. A když to bylo potřeba, otevřelo své hranice svým východoněmeckým bratřím a sestrám v tísni. Maďarsko si svou svobodu a demokracii vybojovalo. Jak zde teď stojím, tak si uvědomuji, že Maďarsko je obžalováno lidmi, kteří demokracii zdědili, aniž by museli kvůli svobodě něco osobně riskovat. A nyní tito lidé chtějí odsuzovat maďarské bojovníky protikomunistického, demokratického odboje.”

“Stojím zde a hájím svoji vlast, protože pro Maďary jsou pojmy jako svoboda, demokracie, nezávislost a Evropa věcí cti. Proto říkám, že zpráva, kterou máte před sebou, je urážkou Maďarska a maďarského lidu. Maďarští voliči rozhodují o Maďarsku v parlamentních volbách. Co vy tady tvrdíte, není nic jiného, než že není možné důvěřovat Maďarům, aby posoudili, co je v jejich vlastním zájmu. Domníváte se, že víte líp, než samotní maďarští občané, co je pro Maďary dobré. Musím vám proto říci, že tato zpráva postrádá respekt vůči maďarskému lidu. Tato zpráva používá dvojí metr, je to zneužití moci, překračuje meze sfér kompetence a způsob jejího přijetí je porušením dohody.”

“Pro nás v Maďarsku nejsou demokracie a svoboda otázkami politickými, nýbrž otázkami morálními. Vy se nyní snažíte vynášet morální soud nad mojí zemí a lidem a stigmatizovat nás na základě vaší početní většiny. Poprvé v historii Evropské unie se snažíte vyloučit jeden národ z rozhodovacího procesu v Evropě a tím si na sebe berete obrovskou zodpovědnost. Máte v úmyslu zrušit právo Maďarska, které je členem Evropské unie, na hájení svých vlastních zájmů v evropské rodině, které je právoplatným členem.” Budeme mít nadále spory: My Maďaři chápeme evropskou křesťanskou civilizaci a roli národů a národních kultur jinak; podstatu a poslání rodiny si vykládáme odlišně; a máme diametrálně opačné názory na migraci. Pokud si skutečně přejeme jednotu v rozmanitosti, pak naše rozdíly nemohou být příčinou stigmatizace žádné země nebo důvodem ji vyloučit ze společného rozhodování. My bychom nikdy neklesli tak nízko, že bychom se snažili umlčet ty, s nimiž nesouhlasíme…”

“Každý národ a členský stát má právo se rozhodnout, jak si uspořádá svůj život ve své vlastní zemi. Budeme bránit naše hranice a jedině my sami samotní budeme rozhodovat o tom, s kým chceme žít. Vybudovali jsme plot a překazili jsme vstup stovkám tisíc nelegálních imigrantů – bránili jsme Maďarsko a bránili jsme Evropu. Dnes, poprvé v dějinách Evropské unie, vidíme společenství, které odsuzuje obránce svých vlastních hranic.” Píše portál euportal.cz.

“Nalejme si čistého vína: Odsuzujete Maďarsko, protože se maďarský lid rozhodl, že naše vlast nebude přistěhovaleckou zemí. S patřičným respektem, ale co nejdůrazněji odmítám hrozby, vydírání, pomluvy a falešná obvinění proti Maďarsku a maďarskému lidu ze strany pro-imigračních sil Evropského parlamentu. S patřičným respektem vám oznamuji, že se Maďarsko nepodrobí vašemu vydírání a to bez ohledu na to, jaké rozhodnutí odhlasujete. Maďarsko bude i nadále hájit své hranice, bránit nelegální imigraci a bude bránit svá práva – dokonce i proti vám, když to bude nutné. My Maďaři jsme připraveni na volby v květnu 2019, kdy budou mít lidé v EU konečně možnost o budoucnosti Evropy rozhodnout a též budou mít příležitost konečně obnovit demokracii v evropské politice.”

0Shares
Svet Zaujímavosti