Dokázali by ľudia kolonizovať Mars bez zmeny DNA?

Dokázali by ľudia kolonizovať Mars bez zmeny DNA?

Ak majú ľudia niekedy žiť na Marse tak ako my na Zemi, možno sa budeme musieť stať o niečo menej „ľudskými“. Misie s ľudskou posádkou na červenú planétu plánuje NASA spustiť v roku 2030, pokiaľ to Bezos alebo Musk nezvládnu rýchlejšie. Cesta nebude pre astronautov jednoduchá ani zábavná. Budú totiž musieť niekoľko rokov po sebe znášať vysoké vystavenie radiácii, mikrogravitáciu škodlivú pre kosti a ďalšie negatívne účinky, ktoré sa na ich telách nahromadia.

Podľa plánov NASA by si aj pri najhoršom možnom výsledku mali priekopníci zachovať fyzickú schopnosť vrátiť sa na Zem. Tí, ktorí zostanú na Marse navždy, sú však úplne iný príbeh. Odborníci si myslia, že ak budú chcieť ľudia žiť na planéte Mars natrvalo, budeme musieť vykonať určité zmeny v genetickom kóde nášho druhu, píše portál Brainberries.co.

Podľa Kennedyho Lyncha, astrobiológa a geomikrobiológa z Lunárneho a planetárneho inštitútu v Houstone, ak budú chcieť ľudia na Marse žiť, prosperovať a zakladať si rodiny, bude musieť vstúpiť do hry genetické inžinierstvo a ďalšie pokročilé technológie. Vedci už uskutočnili niekoľko experimentov s génmi pomaly sa pohybujúcich živočíchov, ktoré sú známe svojou schopnosťou prežiť vo vesmírnom vákuu, a testovali, či sú tieto gény kompatibilné s ľudským genómom. Výsledkom bolo, že zmenené bunky sa stali odolnejšími voči žiareniu, čo je pre túto misiu obrovská výhra. NASA a ďalšie vesmírne agentúry už pracujú na rôznych spôsoboch ochrany blaha svojich astronautov vrátane špeciálnych štítov na vesmírnych lodiach. Okrem futuristickej techniky sa vyvíjajú aj určité farmakologické lieky. Podľa vedcov teda nie je až taký veľký logický skok, že o 10 či viac rokov sa dočkáme nejakých prostriedkov meniacich DNA, ktoré pomôžu chrániť astronautov zmenou ich génov.

Predstavte si, že neexistuje iná možnosť a zmena génov je jediným spôsobom, ako sa náš druh môže posunúť vpred a vyvíjať? Možno sa po niekoľkých stovkách rokov selektívneho šľachtenia plne prispôsobíme drsnému podnebiu Červenej planéty. Genetické inžinierstvo nie je len o ochrane astronautov a kolonistov. Môžeme vytvoriť supervojakov! Len žartujem… alebo žartujem? Každopádne, zemiaky odolné voči radiácii a šťavnaté marťanské paradajky znejú ako veci, ktoré musíme vymyslieť skôr, než vôbec vkročíme na inú planétu.

Takéto experimenty sa dajú testovať a vylepšovať v laboratóriu, čo našim budúcim kolonistom uľahčí vytvorenie správnych podmienok na prežitie na cudzej planéte – a to všetko, keď navonok vyzerajú trochu ako mimozemšťania.

0Shares
Veda a technika