Ako dosiahnuť, aby bola lyžiarska dovolenka vo Švajčiarsku cenovo dostupná

Ako dosiahnuť, aby bola lyžiarska dovolenka vo Švajčiarsku cenovo dostupná

Švajčiarsko je považované za drahé, ale aj krásne. Táto hornatá krajina je malebnou a kultúrne jedinečnou destináciou, ktorú by si milovníci zimných športov nemali nechať ujsť. V tomto článku sa dozviete, ako si lyžovačku vo Švajčiarsku môžete dovoliť aj s bežným rozpočtom.

Je Švajčiarsko drahé?

„Švajčiarsko je príliš drahé“, to je hlavný argument, keď sa hovorí o Švajčiarsku ako o lyžiarskej destinácii. Švajčiarska konfederácia bola vždy považovaná za drahú, najmä po zhodnotení švajčiarskeho franku v roku 2015, ale to je len jedna strana mince a ani nie úplne správna. Vo švajčiarskych Alpách sa nachádza viac ako 330 lyžiarskych oblastí, z ktorých väčšina má v súčasnosti podobné ceny ako rakúske lyžiarske oblasti. Ubytovanie v lyžiarskych oblastiach je tiež cenovo dostupné v závislosti od lokality. To, čo znižuje rozpočet na cestovanie, sú denné výdavky, napr. na stravu alebo gastronómiu, ale aj tie sa dajú znížiť.

Stravovanie si naplánujte vopred

Cenová hladina na chatách alebo v reštauráciách je nesporne pomerne vysoká, ale to by nemalo byť prekážkou pre lyžiarsku dovolenku. Prichádzate o fascinujúci horský svet a jedinečný pôžitok z lyžovania len preto, že nechcete minúť 20 eur na pizzu v lyžiarskej chate? To nemusí byť váš prípad. Ak ide o jedlo, potom sa dajú obísť zabijaci rozpočtu. Tí, ktorí si rezervovali rekreačný byt alebo apartmán, si môžu základné zásoby priniesť vo vlastnom aute. Supermarkety v lyžiarskej dedine nie sú práve lacné, ale tí, ktorí nakupujú vo väčších dedinách vo veľkoobchodných reťazcoch ako „Migros“ alebo „Coop“, nájdu relatívne mierne ceny. Počas dňa na svahu by vám malo stačiť občerstvenie a večer si môžete spoločne uvariť.

Flexibilita sa oplatí

Vzhľadom na posilnenie švajčiarskeho franku sa rekreačné regióny stali kreatívnymi, aby svojim hosťom ponúkli pridanú hodnotu k existujúcej ponuke. Preto na mnohých miestach, napríklad v Davose, Saas-Fee alebo Gstaade, existujú karty hostí so zľavami a špeciálnymi cenami za požičiavanie lyží alebo lyžiarske školy. Ďalšou výhodou je všeobecná cenová flexibilita: čím nižší je dopyt, tým nižšie sú napríklad ceny izieb. Ponuka tak môže kolísať aj napriek silnému franku. Pre hostí to znamená, že tí, ktorí sú časovo flexibilní, nájdu v niektorých regiónoch skutočne výhodné ponuky.

Vyberte si konkrétnu dovolenkovú destináciu

Ak sem chodia bohatí a krásni, môžete očakávať, že za exkluzívnu atmosféru si zaplatíte, preto by vás nemali prekvapiť vysoké ceny v exkluzívnych miestach, ako je Svätý Moritz, Verbier, Gstaad alebo Crans-Montana. Samozrejme, toto pravidlo neplatí len pre švajčiarske lyžiarske strediská a môžete ho zohľadniť pri plánovaní svojej cesty. Čo tak malé susedné dedinky tých „veľkých“ – napríklad Silvaplana namiesto Svätého Mórica? Napriek tomu sa atraktívne lyžiarske oblasti nachádzajú neďaleko a vy si môžete vychutnať pokoj a pohodu rušných letovísk. Pravá zimná dovolenka nie je o sledovaní celebrít, ale o športe, oddychu a prírode, a toho je vo Švajčiarsku všade dostatok.

Ďalšie výhody Švajčiarska

Jednoduchý príchod: Mnohé dovolenkové strediská sú ľahko dostupné vlakom, napríklad SBB a Rétskou železnicou. Väčšina zimných dovolenkárov však z cenových dôvodov cestuje autom. To znamená, že v stredisku ste mobilní a do dedín v údoliach, ako aj na náhorné plošiny sa dostanete ešte rýchlejšie. Na diaľniciach sa platí mýto, ale to platí aj v Rakúsku a Taliansku. Diaľničná známka sa platí raz a platí celý rok.

Jedinečná panoráma: Výhľad na vrcholy vo výške 3 000 a 4 000 metrov je istý, či už v Bernskom pohorí, Engadine alebo Valais. Desať najvyšších hôr Švajčiarska sa nachádza vo Valaiských Alpách vrátane najvyššej hory Švajčiarska Dufourspitze s nadmorskou výškou 4 634 m. To je jeden z dôvodov, prečo je Valais jednou z najobľúbenejších turistických destinácií vo Švajčiarsku. Nachádza sa tu množstvo známych rekreačných stredísk, ako sú Zermatt, Verbier, Saas-Fee, Crans Montana, Fiesch, La Tzoumaz, Leukerbad, Nendaz, Veysonnaz, Riederalp a Champéry na hraniciach s Francúzskom.

Absolútna snehová istota: Vďaka desiatim ľadovcovým lyžiarskym oblastiam a nespočetným zjazdovkám vo výške 2 500 m a viac sa švajčiarske lyžiarske oblasti nachádzajú vo veľmi vysokých nadmorských výškach, a preto sú mimoriadne bezpečné. Zatiaľ čo inde už kvitnú zelené lúky, tu bude lyžiarska zábava určite pokračovať. V tomto smere patrí Švajčiarsko medzi top destinácie na svete.

Náš rodinný tip: Meiringen-Hasliberg

Ak máte radi malebnosť, pokoj, rodinnú pohodu a rozumné ceny, potom by ste mali ísť do Haslitalu v Bernskom pohorí. Fascinujúce horské panorámy, otvorené údolia, široké alpské lúky a ponuky vhodné pre deti robia z tohto miesta ideálnu destináciu pre rodiny. Lyžiarska oblasť Meiringen-Hasliberg so 60 km zjazdoviek je obzvlášť vhodná pre rodiny, ale ponúka aj freeridové oblasti a dobre udržiavané après ski. Keďže tento región patrí medzi zasvätené tipy a (zatiaľ) nepatrí medzi top cestovateľské destinácie, ceny sú pomerne mierne.

Náš športový tip: Arosa-Lenzerheide

V slnečnom, otvorenom údolí v kantóne Graubünden sa nachádza klimatické stredisko Arosa. Lyžiarska oblasť Arosa-Lenzerheide má 225 km zjazdoviek a je tak najväčšou súvislou lyžiarskou oblasťou v Graubündene. Frekventovaní lyžiari si tu užívajú nespútané potešenie z lyžovania od Hörnli až po Piz Scalottas, zatiaľ čo freerideri nájdu svoje teritórium na Weißhorne a Brüggerhorne. Okrem toho je tu 140 km turistických trás, 30 km bežkárskych tratí, trasy pre snežnice, nočné sánkarské dráhy a ďalšie voľnočasové aktivity.

Titulná fotka: Snowtrex.co.uk

0Shares
Zaujímavosti