Ako si zjednodušiť jarné upratovanie

Ako si zjednodušiť jarné upratovanie

Jarné upratovanie väčšinou sprevádza urputné čistenie, umývanie a pranie takmer všetkého, čo doma máme. Našťastie existujú pomocníci, ktorí jarné upratovanie dokážu nielen zrýchliť, ale aj skvelo uľahčiť.

 

Využívanie kvalitných čistiacich prostriedkov a moderných elektrospotrebičov je pri veľkom upratovaní základ úspechu. Kde začať? Kuchyňa je zo všetkých miestností v domácnosti z hľadiska frekvencie pohybu na upratovanie najnáročnejšia. Najmä ak sú v rodine aj malé deti alebo domáce zvieratá. V potravinovej skrini a v kuchynskej linke kvôli výparom a vyššej vlhkosti potraviny, lieky a výživové doplnky je potrebné uskladňovať na suchom a chladnom mieste, čo najďalej od sporáka. Pokiaľ máte doma porcelán – luxusné šálky na kávu, džbány a čajníky, na odstránenie škvŕn po káve a po čaji je dobré použiť špeciálne leštidlá. Po vyčistení riadu, kuchynského nábytku a svietidiel, sa pustite do okien. Potom vyperte bytový textil a na záver umyte podlahu.

 

Úložné priestory

Žiadna domácnosť sa nezaobíde bez dostatočne priestranných úložných priestorov. Veľké jarné upratovanie v skriniach začnite tým, že zo šatníka vyradíte zimné sezónne šatstvo, ktoré v jarnom a v letnom období nepoužívate. Police a vnútro zásuviek najprv umyte vlažnou vodou a saponátom, potom utrite povrch jemnou hubkou dosucha. V topánkovníku je dobré pri generálnom upratovaní horné poličky vyhradiť pre domácu obuv a dolné poličky pre vychádzkovú obuv. Chlapčenské tenisky, dievčenské balerínky a ostatnú jarnú obuv všetkých členov rodiny poukladajte do spodnej časti skrinky na topánky. Na neutralizáciu pachov je možné použiť bylinky – vhodná je čerstvá levanduľa, rozmarín, mäta alebo vanilka.

 

Údržba kobercov

Aby sa koberce v domácnosti nestali zberňou prachu a liahňou hmyzu, je dobré vedieť, ako ich správne udržiavať. Prach sa vyskytuje všade – tvoria ho zvyšky odumretej ľudskej kože, vlasy, chlpy, pavučiny, roztoče, peľ a iné nečistoty. Prachu v domácnosti sa celkom zbaviť nedá, no existujú spôsoby, ako je možné jeho výskyt v obydlí minimalizovať. Na čistenie kobercov je potrebný vysávač s dobrým výkonom. Existujú tri základné typy vysávačov – univerzálny vysávač, vysávač na tvrdé podlahy a na koberce. Ohľadom kvality vysávania sú, okrem výkonu spotrebiča, kľúčové aj filtre. Všetky vysávače napájané zo siete, vrátane hybridných, však musia byť označené energetickým štítkom. Výnimku tvoria len vysávače na mokré vysávanie, robotické vysávače a leštičky podláh. Na výrazné fľaky či škvrny je najjednoduchšie použiť parný čistič.

zdroj foto: dreamstime.com

0Shares
Zaujímavosti