Ako ušetriť za energie a zároveň urobiť z domu harmonickú oázu

Ako ušetriť za energie a zároveň urobiť z domu harmonickú oázu

S vysokým rastom cien energií súvisí aj naša snaha nájsť vhodné riešenia, ako ušetriť za energie a zároveň vytvoriť domov, ktorý bude útulným pre všetkých jeho obyvateľov. Existuje riešenie, ktoré pri kvalitnej realizácii skrýva veľa podstatných výhod.

Vedeli ste, že dobre naplánovaná a zrealizovaná zimná záhrada alebo zasklenená terasa dokáže znížiť až 30 % nákladov za energie?  Je to teda skvelý spôsob, ako ušetriť za energie a zároveň vytvoriť v dome relaxačnú miestnosť, ktorá nás spája s prírodou. Dá sa povedať, že v zimných záhradách dokážeme zastaviť čas. Ako je to možné? Vieme si v nich predĺžiť pobyt v záhrade a vychutnať si čaro zelene i počas zimných dní, keď vonku všetko pokrýva biely sneh.

Pri rozhodnutí zväčšiť dom o zimnú záhradu, si treba položiť otázku, aké funkcie by mala vykonávať. Má to byť zimné uskladnenie pre záhradné a izbové rastliny, ktoré radšej prezimujú v chladnej miestnosti?

Alebo nám má zabezpečiť aj zníženie nákladov spojených s vykurovaním domu? Ďalšie rozhodnutie sa týka toho, ako bude zimná záhrada pripojená k budove. Často sa na stavbu zimnej záhrady využíva aj existujúca terasa, oplatí sa však poradiť s odborníkom, ktorý navrhne najlepšie umiestnenie zimnej záhrady a jej tvar. Spoločnosť Esmero, ktorá sa za krátky čas stala lídrom vo svete zimných záhrad ponúka bezplatné poradenstvo, navrhne dizajn, tvar i materiál a riešenie, ktoré zvýši komfort nášho bývania a zároveň ušetrí na energiách. Firma, v ktorej panuje rodinná atmosféra, si vie poradiť aj s atypickými tvarmi a dokáže dať nevšedný rozmer klasickému ponímaniu zimných záhrad.

Ak chceme pri návrhu zimnej záhrady využívať i jej izolačné vlastnosti, musíme si najskôr premyslieť, aký typ zimnej záhrady zvoliť.

Existujú dva typy zimných záhrad: vyhrievané a nevykurované.

Šetrenie energií vďaka vykurovanej zimnej záhrade

Vykurovaná zimná záhrada môže slúžiť ako ďalšia obytná miestnosť. Energetické straty sú pri správnom výbere typu zasklenia (odborníci spravidla odporúčajú zatepľovanie) minimálne. Vykurovaná zimná záhrada zmierňuje prechod tepla zo zimy. Okná s dvojitým zasklením navyše umožňujú úplne zabrániť tvorbe kondenzátu pri veľmi nízkych vonkajších teplotách.

Ako doplnkový zdroj tepla je možné využiť aj slnečnú energiu, ktorej množstvo závisí od intenzity slnečného žiarenia, uhla dopadu slnečného žiarenia a typu zasklenia. Zimná záhrada, ktorá sa nachádza na severnej strane budovy, bude akumulovať slnečnú energiu menej ako zimná záhrada na južnej strane, lepšie však zníži tepelné straty domu, ktoré sú na severnej strane najvyššie.

Ako ušetriť za energie, ak máme nevykurovanú zimnú záhradu

Druhým typom je nevykurovaná zimná záhrada, ktorá takisto dokáže znížiť tepelné straty a ušetriť peniaze. Okrem toho, že chráni časť domu pred vetrom a vyššími únikmi tepla, je prechodnou miestnosťou, ktorá zabezpečí postupný plynulý prechod teplôt z ulice do hlavnej budovy. Spotrebujeme tak menej energie, pretože teplotný rozdiel medzi domom a zimnou záhradou bude menší. Táto okolnosť zníži spotrebu tepla na vykurovanie, ale zase miestnosť nebude možné využívať celoročne ako obytný priestor.

Nevykurovaná zimná záhrada umožňuje použitie okien s dvojitým zasklením s jednoduchým sklom. Vtedy ale treba tepelno-izolačné zasklenie umiestniť medzi zimnú záhradu a hlavnú budovu. Aby sa zabránilo tvorbe kondenzátu a hromadeniu námrazy pri veľmi nízkych vonkajších teplotách sa v nevykurovaných zimných záhradách často montuje tepelnoizolačné zasklenie.

Zimná záhrada, či už vykurovaná alebo nevykurovaná, poskytuje budove nielen ďalší priestor, ktorý slúži na prácu, rekreáciu a prijímanie hostí, ale dáva vzhľadu budovy aj punc individuality. Vytvorenie takejto záhrady si však vyžaduje tím profesionálov a použitie najkvalitnejších materiálov. V tomto smere sa od prvotného nápadu až po samotnú realizáciu môžeme spoľahnúť na spoločnosť Esmero, ktorej  doménou sú atypické zimné záhrady od sezónnych cez celoročné až po plnohodnotné extenzie obytných priestorov. O tom sa už presvedčilo množstvo spokojných zákazníkov, medzi ktorými nájdeme aj známe osobnosti.

Váš tradičný pohľad na zimnú záhradu sa môže vďaka vysokej profesionalite, kreatívnemu prístupu a kvalitnému prevedeniu spoločnosti Esmero razom zmeniť.

Viac informácií nájdete na https://www.esmero.eu/sk.

0Shares
Zaujímavosti