Americký generál vo výslužbe radí Ukrajine: „Lepšie rokovať teraz ako neskôr“

Americký generál vo výslužbe radí Ukrajine: „Lepšie rokovať teraz ako neskôr“

Generál Pentagónu vo výslužbe vydal zriedkavú výzvu, aby Ukrajina okamžite začala rokovania s Ruskom s cieľom nájsť mierové riešenie teraz šesťmesačnej vojny. Stalo sa tak po týždňoch správ o „zatuchnutom“ bojisku pozdĺž východnej a južnej línie a uprostred toho, ako západní vodcovia čoraz viac uznávajú „nepríjemne nízke“ a vyčerpané zásoby zbraní.

Armádny brigádny generál Mark T. Kimmitt, ktorý pôsobil ako námestník ministra pre politicko-vojenské záležitosti za vlády Georgea W. Busha, pred niekoľkými dňami v denníku Wall Street Journal varoval, že súčasná politika rozširovania zbraňových systémov v Kyjeve pravdepodobne povedie len k ďalším obetiam.

Vo štvrtkovom článku napísal, že „staršie a menej pokročilé“ systémy, ktoré čoraz viac tvoria väčšinu toho, čo sa teraz dodáva, „môžu naznačovať, že miera spotreby na bojisku predbehla výrobu do takej miery, že nadmerné zásoby poskytnuté Ukrajine sú takmer vyčerpané„.

Kimmitt tvrdil, že „zmenšujúce sa zásoby špičkových zbraňových systémov“ v krajinách NATO nevyhnutne povedú k dlhotrvajúcemu konfliktu a dlhšia vojna zase povedie k „väčšiemu tlaku zo strany podporných krajín, trvalej inflácii, menšiemu vykurovaciemu plynu a klesajúcej podpore verejnosti“. Na záver dodal:

„Pravdepodobne to bude znamenať zmätok v dlhej vojne s väčším počtom obetí.“

Generál vo výslužbe načrtol „logistické nebezpečenstvo“ pri podávaní zbraní NATO Ukrajincom a preskúmal tri možnosti, ktoré zahŕňajú rôzne spôsoby, ako udržať zbrane v prúde, a tým kopať hlbšie do zásob NATO, ale ktoré tiež zabezpečia eskaláciu – dokonca aj zásobovanie Kyjeva raketami s dlhším doletom.

Kimmitt však potom ponúka poslednú dostupnú možnosť, ktorú pripúšťa, že nikto vrátane samotnej Zelenského vlády sa nezdá byť ochotný brať vážne (vzhľadom na to, že aj ukrajinský prezident nedávno prisľúbil „oslobodenie“ Krymu). Táto posledná možnosť – cesta serióznych rokovaní – by znamenala, že Ukrajina by presadzovala „dočasnú diplomatickú rezolúciu bez (alebo s) územnými ústupkami“.

„V súčasnosti existuje len malá motivácia rokovať“, uznáva Kimmitt, ale Zelenskyj „si musí uvedomiť, že zmenšujúce sa resupplies by malo katastrofálny vplyv na jeho armádu, a to nielen pre operácie na bojisku, ale aj pre správu o poklese vonkajšej podpory, ktorú by vyslala ukrajinskému ľudu.“

„Začiatok diplomatickej rezolúcie by bol nechutný a možno považovaný za porazenec, ale keďže je malá šanca vyliezť zo súčasného zmätku, možno by bolo lepšie rokovať teraz ako neskôr.“

Takýto realizmus, ktorý sa objavuje v hlavnom prúde, pokiaľ ide o diskusiu o Ukrajine, je vzácnosťou, ale keďže Rusko a Západ pokračujú vo svojej hre na sliepku nad Ukrajinou, ktorá je teraz jednoznačne plnohodnotnou zástupnou vojnou, vo verejnom diskurze sa pravdepodobne objaví viac takýchto naliehaní na dohodnuté urovnanie.

0Shares
Zaujímavosti