Belgicko: Prvý islamský štát v Európe?

Belgicko: Prvý islamský štát v Európe?

Lídri belgickej politickej strany ISLAM zjavne chcú premeniť Belgicku v islamský štát. Nazývajú to „islamskú demokraciou“, a ako cieľ si stanovili rok 2030.

„Hocikoho môže zmiasť jednoduchosť programu: nahradenie všetkého občianskeho a civilného práva právom šaría. Bodka.“ – francúzsky časopis Causeur.

„Hlavné mesto Európy [Brusel] bude za dvadsať rokov moslimskej.“ – Le Figaro.

Jednotlivé písmená názvu strany ISLAM sú vo francúzštine začiatočnými písmenami slov „Integrita, Solidarita, Svoboda (Liberty), Autenticita, Morálka“. Lídri politické strany zjavne chcú premeniť Belgicku v islamský štát. Nazývajú to „islamskú demokraciou“, a ako cieľ si stanovili rok 2030.

Podľa francúzskeho časopisu Causeur „môže hocikoho zmiasť jednoduchosť programu: nahradenie všetkého občianskeho a civilného práva právom šaría. Bodka“. Politická strana ISLAM, založená v predvečer komunálnych volieb v roku 2012, rýchlo dosiahla impozantných výsledkov. Jej volebné úspechy sú znepokojujúce.

Táto nová strana by podľa experta na islam Michaely Privota a politológa Sebastiena Boussois mohla spôsobiť „implózii komunitného života“. Niektorí belgickí politici, ako napríklad Richard Miller, sa dnes snaží presadiť zákaz strany ISLAM.

Francúzsky týždenník Le Point podrobne líči plány strany ISLAM: chcela by zabrániť „neresti prostredníctvom zákazu hazardu (kasína, herne a stávkové kancelárie) a lotérií“. Spolu s ustanovením nosenia moslimských šatiek v školách a islamských náboženských sviatkov čoby štátnych sviatkov chce strana presadiť, aby všetky školské jedálne v Belgicku ponúkali halal mäso. Redouane Ahrouch, jeden z troch zakladateľov strany, tiež navrhol segregáciu mužov a žien vo verejnej hromadnej doprave. Ahrouch patril v deväťdesiatych rokoch k Belgickému islamskému centru, hniezdu islamského fundamentalizmu, kde dochádzalo k verbovanie džihádistov pre Afganistan a Irak.

Strana ISLAM vie, že demografia pracuje pre ňu. Ahrouch povedal, že „za dvanásť rokov budú v Bruseli prevažovať moslimovia“. V nasledujúcich belgických voľbách postavila strana ISLAM kandidátky v 28 volebných okrskoch. Na prvý pohľad to v porovnaní s celkovým počtom 589 volebných okrskov vyzerá smiešne, ale demonštruje to ambície a pokrok, ktorý nová strana urobila. V Bruseli strana kandiduje v 14 volebných obvodoch z 19 možných.

To je s najväčšou pravdepodobnosťou tým dôvodom, prečo sa teraz socialisti obávajú vzostupu strany ISLAM. V roku 2012, hoci strana postavila kandidátku iba v troch bruselských obvodoch, získala v dvoch z nich (Molenbeek a Anderlecht) voleného zástupcu a vo volebnom obvode v centre Bruselu (Brussels-City) nevolal iba tesne.

O dva roky neskôr, v priebehu parlamentných volieb, sa strana pokúsila vo voľbách do parlamentu uspieť v ďalších dvoch volebných okrskoch, Brussels-City a Liège. A znovu boli jej výsledky vzhľadom na to, že ide o stranu, ktorá sa priaznivo stavia k zavedeniu islamského práva šaría v Belgicku, impozantné. V Bruseli získala 9 421 hlasov (takmer 2%).

Toto politické hnutie zjavne vzniklo v Molenbeek, „belgickom brlohu radikálov“, a „liahni regrútov pre Islamský štát v Sýrii a Levante“. Tamojší džihádisti očividne chystali teroristické útoky v celej Európe a dokonca aj v Afganistane. Francúzsky spisovateľ Éric Zemmour čoby nejapný žart navrhoval, že by Francúzsko malo miesto Rakka v Sýrii „bombardovať Molenbeek“. Zo 46 komunálnych politikov v Molenbeek je aktuálne 21 moslimov.

„Hlavné mesto Európy,“ píše denník Le Figaro, „bude za dvadsať rokov moslimskej.“

„Takmer tretinu obyvateľov Bruselu už tvoria moslimovia,“ uviedol Olivier Servais, sociológ Katolíckej univerzity v Leuvene. „Tí, ktorí praktizujú islam, budú vďaka vysokej miere pôrodnosti za ‚pätnásť až dvadsať rokov‘ väčšinou. Od roku 2001 … je v Bruseli Mohamed najčastejšie meno, dávané novonarodeným chlapcom.“

Strana ISLAM pôsobí v priaznivom prostredí. Podľa starostu Bruselu Yvana Mayeur sú všetky mešity v európskom hlavnom meste „v rukách salafistov“. Pred niekoľkými týždňami ukončila belgická vláda dlhodobú nájomnú zmluvu na prenájom najväčšie a najstaršie mešity v krajine, Veľkej bruselskej mešity, uzavretú s kráľovskou rodinou Saudskej Arábie. Podľa predstaviteľov štátu sa tak stalo v rámci boja proti radikalizácii, mešitu označovali ako „liaheň extrémistov“.

Tajná správa z minulého roka odhalila, že polícia v Molenbeek rozkryla 51 organizácií s podozrivými väzbami na Džihádizmus.

Nie je už čas, aby sa ospalá Belgická populácia začala prebúdzať?

Autor: Giulio Meotti, redaktor Il Foglio, taliansky novinár a spisovateľ.

0Shares
Správy Zaujímavosti