Česko má dostatok zásob potravín len na to, aby vydržalo jeden deň v núdzovom stave

Česko má dostatok zásob potravín len na to, aby vydržalo jeden deň v núdzovom stave

Zvýšenie zásob potravín v Česku na 15 dní by stálo až 12 miliárd korún (487 miliónov eur).

Česká republika má v súčasnosti uložených 13 miliónov denných prídelov potravín v skladoch, čo by v prípade mimoriadnej situácie pokrylo spotrebu približne 1,3 dňa, pričom zvýšenie zásob potravín na 15 dní by stálo až 12 miliárd korún (487 miliónov eur), predseda Správy štátnych hmotných rezerv (SŠHR) Pavel Švagr, predseda Správy štátnych hmotných rezerv (SŠHR), Informovala o tom v nedeľu Česká televízia.

Podľa Švagra sa predchádzajúca vláda koncom minulého roka rozhodla zvýšiť zásoby potravín z 3 na 15 dní.

„Plánovaných 15 dní nie je ambíciou na budúci rok,“ varoval Švagr. „Minulý rok došlo k dohode, že týchto 15 dní by sme mali zaviesť v nasledujúcich 15 rokoch,“ dodal.

Ministerstvo pôdohospodárstva už navrhlo zvýšiť rozpočet SŠHR o pol miliardy korún (20 miliónov eur) na rozšírenie dodávok. Podľa šéfa rezortu Zdeněka Nekulu sa netýka len obilných zŕn, ktorých dostupnosť bola ovplyvnená na celom svete v dôsledku prebiehajúceho konfliktu na Ukrajine.

Vláda českého premiéra Petra Fialu minulý týždeň prerušila rokovanie o žiadosti ministra pôdohospodárstva. Minister práce Marian Jurečka po rokovaní novinárom povedal, že vláda posúdi celkový stav štátnych rezerv. Následne ministri budú rokovať o požiadavkách na ďalšie body a možných ďalších prioritách SŠHR. Píše portál RMX.

Na zvýšenie potravinovej bezpečnosti chce správa rezerv do leta predložiť novelu vládnej navrhovanej legislatívy, ktorá by umožnila zavedenie rezervačného systému. Podľa súčasného zákona musia byť všetky hmotné rezervy 100-percentné vo vlastníctve štátu. Podľa nového systému by však SŠHR rezervovala potrebnú komoditu od dodávateľa a len v prípade krízy by ju včas a nakupovala za obvyklú cenu.

0Shares
Zaujímavosti