EÚ posiela Ukrajine 5 miliárd EUR, pričom hrozí, že Maďarsku zablokuje 7,5 miliardy EUR

EÚ posiela Ukrajine 5 miliárd EUR, pričom hrozí, že Maďarsku zablokuje 7,5 miliardy EUR

Napriek tomu, že Maďarsko je členom EÚ, EÚ tlačí na ochudobnenie národa za to, že hlasoval v drvivom počte maďarského premiéra Viktora Orbána a zároveň poskytuje Ukrajine miliardy.

Európska rada síce pohrozila, že maďarskému členskému štátu zadrží finančné prostriedky vo výške 7,5 miliardy EUR pre obavy týkajúce sa korupcie a právneho štátu, ale práve schválila splátku vo výške 5 miliárd EUR pre Ukrajinu napriek tomu, že krajina bola ešte pred vojnou označená za jeden z najskorumpovanejších národov na celom svete.

Posledná dávka finančných prostriedkov ukrajine predstavuje druhú tranžu v celkovej výške 9 miliárd EUR plánovanej pomoci, pričom 5 miliárd EUR predstavuje najväčšiu splátku finančnej podpory na makroúrovni schválenej v júni na obnovu Ukrajiny a splatenie jej medzinárodných pôžičiek.

Naproti tomu Maďarsko, ktoré je skutočným členom Európskej únie, ktorý je dobre integrovaný do európskeho hospodárstva a výrobného reťazca, bolo zmrazené z fondov EÚ na obnovu, ktoré majú pomôcť národom zotaviť sa z pandémie koronavírusu. Okrem toho EÚ teraz pristúpila k zníženiu sedemročného rozpočtu o 7,5 miliardy EUR v súvislosti s takzvanými obavami týkajúcimi sa právneho štátu a korupciou.

Korupcia je však prítomná v mnohých ďalších krajinách EÚ, napríklad v Španielsku a Taliansku, a napriek tomu ľavicové vlády podporujúce EÚ v oboch krajinách nečelia takýmto škrtom vo financovaní. Pre mnohých Maďarov môže byť ešte závažnejšie to, že Ukrajina bola neustále hodnotená ako jedna z najskorumpovanejších krajín na svete dávno predtým, ako tam vypukla vojna. Ľavicovo-liberálne zriadenie EÚ je však už dlho proti maďarskej konzervatívnej vláde, ktorá v apríli tohto roku získala ďalší dvojtretinový demokratický mandát, a zmrazenie financovania sa považuje za spôsob, ako obrátiť skrutky na národ a jeho vládu.

0Shares
Zaujímavosti