Jarná renovácia rodinného domu

Jarná renovácia rodinného domu

Aj vy patríte k tým šťastlivcom, ktorí vlastnia rozkošný rodinný domček so záhradkou a s rodinným bazénom? Tak potom určite viete, že medzi prvé jarné práce v okolí domu patrí jarné upratovanie a údržba.

 

Pri jarnom upratovaní je na úvod potrebné chodníky, dvor a záhradu zbaviť opadaného lístia a konárov. Ďalším dôležitým krokom je revízia pracovného náradia. A to najmä vtedy, ak sa chystáte dom a jeho okolie aj renovovať.

 

Pracovné náradie

Pokiaľ chcete rodinný dom pred sezónou zveľadiť – obnoviť fasádu, opraviť strechu, oplotenie či rodinný bazén, nepodceňte výber pracovných materiálov, pomôcok a náradia. Aby vám všetky remeselné práce išli od ruky, náradie voľte premyslene. Pri stavebných úpravách budete potrebovať nielen kvalitný rebrík, ale aj lešenie, ktoré zjednoduší všetky práce. Bezpečné pojazdné lešenie je ideálnym pomocníkom nielen pri jarnej údržbe rodinného domu, ale aj pri renovácii jeho okolia.

 

Údržba oplotenia

Chystáte sa na plote, ktorý ohraničuje váš pozemok, meniť plotové výplne?  Plotové výplne patria medzi obľúbené riešenie oplotenia domov, pretože plnia nielen ochrannú, ale aj reprezentatívnu funkciu. Plotová výplň sa montuje medzi vymurované stĺpiky na betónovom múre alebo na základový pás za pomoci kovových stĺpikov. Trh ponúka široké spektrum moderných plotových výplní rôznych tvarov a rozmerov. No ak váš pozemok ohraničuje plot drevený alebo kovový, oba tieto materiály je dobré na jar zrenovovať. Z povrchu treba odstrániť všetky nečistoty a plot natrieť vhodnou farbou na drevo alebo na kov. Netreba zabudnúť, že oplotenie domu sa vyníma už z diaľky a veľa prezrádza o svojich majiteľoch.

 

Záhradný bazén

Celoročná údržba rodinného bazéna pozostáva z troch základných fáz – jarná príprava na sezónu, pravidelná starostlivosť počas prevádzky a zazimovanie bazéna. Odporúčanú teplotu vody na kúpanie je možné dosiahnuť viacerými spôsobmi – inštaláciou výmenníkov tepla, plynovými alebo elektrickými ohrievačmi a solárnym ohrevom. Aby bolo ohrievanie bazéna čo najefektívnejšie, ohrev vody musí prebiehať bez zbytočných tepelných strát. A únik tepla cez hladinu vody sa dá minimalizovať buď pomocou fólie alebo zastrešením bazéna.

 

Zastrešenie bazéna

Je dobré vedieť, že zastrešenie rodinného bazéna funguje aj ako ochrana pred pádom domácich zvierat a malých detí do nestráženého priestoru, tiež ako skvelá zábrana pred nečistotami, ktoré neustále padajú na vodnú plochu. Úspora času na pravidelnú údržbu zastrešeného bazéna verzus nezastrešeného bazéna sa odhaduje až na sedemdesiat percent v prospech zastrešeného.

Titulná fotka zdroj: dreamstime.com

0Shares
Zaujímavosti