Maďarsko: Je to začiatok konca Orbánovho modelu?

Maďarsko: Je to začiatok konca Orbánovho modelu?

Orbán vyzerá čoraz izolovanejšie – jeho pro-Putinov postoj ho stál väčšinu jeho spojencov v EÚ; Blok by mohol nakoniec zablokovať všetky finančné prostriedky. Protesty sa konajú doma prvýkrát po rokoch.

Maďarský premiér Viktor Orbán sa už viac ako desať rokov ukazuje ako veľká bolesť hlavy eú. Bruselu sa nepodarilo nájsť spôsob, ako účinne sankcionovať jeho nedemokratickú transformáciu Maďarska, namiesto toho sa zasekol v diskusiách o tom, či tak urobiť a ako. Orbánovi sa medzitým podarilo zastaviť EÚ taktickými hrami alebo ju vydierať vetom v rôznych otázkach zahraničnej politiky alebo rozpočtu.

Orbánov režim, ktorý teraz čelí protivetru na všetkých frontoch, sa však teraz dostal do bodu zlomu. Premiér svojím postojom priateľským k Putinovi izoloval Maďarsko v rámci EÚ, dokonca sa rozišiel so svojím najbližším spojencom Poľskom. Brusel zatiaľ zostáva nečakane tvrdý a nevyplatil peniaze z fondu obnovy COVID-19 pre obvinenia z korupcie. Okrem toho sa v najbližších mesiacoch očakáva rozhodnutie o uvalení sankcií na krajinu ako súčasť nového mechanizmu právneho štátu bloku. Nedávne nové rozhodnutie dospelo k záveru, že Brusel bude mať možnosť odrezať všetky finančné prostriedky Maďarsku – odrezať prístup k miliardám, ktoré krajina potrebuje naliehavejšie ako kedykoľvek predtým.

Okrem toho sú tu problémy na domácom fronte. Už teraz je jasné, že Maďarsko čelí vážnej hospodárskej kríze a že Orbánov nákladný sociálny model, s ktorým udržiaval veľké časti spoločnosti v súlade, už nie je udržateľný. Hoci premiér a jeho strana Fidesz získali v apríli historické volebné víťazstvo, súčasná medzinárodná a domáca situácia by mohla znamenať začiatok konca Orbánovho modelu.

Neschopnosť odsúdiť ruskú vojnu na Ukrajine

Na rozdiel od všetkých ostatných vlád v EÚ Orbán a jeho vláda ešte musia jednoznačne odsúdiť ruskú vojnu proti Ukrajine. Navyše, tým, že Orbán divoko prekrúca fakty, sa zdá, že verí, že je to Západ, kto je skutočne zodpovedný za vojnu.

Len pred niekoľkými dňami vo svojom prejave povedal, že možno nastal čas, aby západná Európa pochopila, že cieľom by nemalo byť vyhrať vojnu proti Rusku, ale konečne dosiahnuť mier.

Opakovane obvinil EÚ z financovania vojny a nie mieru a povedal, že na Západe pracujú „obchodné kruhy“, ktoré sú „vojnovými štváčmi“, symbolizovanými americkým miliardárom Georgeom Sorosom. Vyjadril sa tiež proti sankciám EÚ uvaleným na Rusko. Maďarská vláda tiež úspešne vetovala pokus EÚ uvaliť sankcie na patriarchu Kirilla, hlavu ruskej pravoslávnej cirkvi, ktorý oslavoval vojnové zločiny.

Poľsko sa dištancuje od Maďarska

Jaroslaw Kaczynski, poľský vicepremiér a líder vládnucej národno-konzervatívnej strany Právo a spravodlivosť (PiS), už dávno vyhodil svoj vrchol kvôli tomuto Putinovmu priateľskému postoju a odporučil, že ak je jeho niekdajší zarytý spojenec Orbán slepý voči ruským vojnovým zločinom na Ukrajine, mal by si dať otestovať oči.

Podobne ako v Poľsku, aj Orbánov postoj priateľský k Putinovi by mohol viesť k uvedomeniu si v Bruseli a ďalších jednotlivých členských štátoch EÚ, že už nie je možné viesť konštruktívne a plodné rokovania s maďarským premiérom, pokiaľ ide o demokraciu, právny štát a základné hodnoty EÚ.

To by mohlo mať dôsledky pre Maďarsko, keď Európska komisia a členské štáty bloku v nadchádzajúcich mesiacoch rozhodnú o tom, či by sa finančné prostriedky mali z Budapešti stiahnuť, pretože porušili predpisy o právnom štáte. Doteraz sa krajina mohla spoľahnúť na podporu niektorých jednotlivých členských štátov. To už nie je isté.

Merkelová neprejavila dostatočnú politickú vôľu

Hoci to bol nemecký europoslanec Daniel Freund, ktorý si správu objednal, schválili ju všetky významné frakcie v Európskom parlamente vrátane Zelených, sociálnych demokratov, liberálov a dokonca aj konzervatívnej Európskej ľudovej strany (EPP), do ktorej Fidesz patril do marca 2021.

„Táto správa vysiela silný právny signál, že maďarskej vláde nič nebráni úplne znížiť financovanie,“ povedal Freund pre DW. „Teraz je otázne, či Komisia bude mať politickú vôľu ju realizovať.“ Freundová znela pochybne, keď sa stretla s ostrou kritikou predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej: „Niekoľko uznesení Európskeho parlamentu ju obvinilo z nečinnosti, ktorá je celkom výnimočná a hovorí sama za seba,“ povedal.

V Maďarsku vypukli sociálne protesty

Hovorca maďarskej vlády Zoltán Kovács v blogposte uviedol: „Toto nové kolo šikanovania zo strany liberálnej besnoty v Európskom parlamente je jednoducho politickou nevôľou a slúži len ich vlastnej politickej agende na okraji.“

Orbán vo svojom prejave povedal, že Maďarsko bolo napadnuté v Európskom parlamente v scénach podobných „intifáde a vivisekcii“. Nepriamo tiež obvinil maďarskú opozíciu z vlastizrady za účasť na zákroku a poukázal na to, že finančné prostriedky EÚ boli použité aj na zvýšenie miezd maďarských lekárov a učiteľov.

Táto tvrdá rétorika nie je náhodná. Finančné stávky sú vysoké pre Orbána a jeho vládu. Maďarsko už roky uplatňuje veľkorysú sociálnu a fiškálnu politiku, aby udržalo voličov Fideszu na palube. Pred aprílovými parlamentnými voľbami vláda rozdávala daňové úľavy a finančnú pomoc. To sa však zjavne skončilo.

V uplynulých dňoch tá istá vláda narýchlo stiahla sociálne opatrenia a daňové úľavy. Zdá sa, že drastické úsporné opatrenia budú pravdepodobne nasledovať.

zdroj

0Shares
Zaujímavosti