Martin Couney: Falošný lekár, ktorý zachránil tisíce predčasne narodených detí

Martin Couney: Falošný lekár, ktorý zachránil tisíce predčasne narodených detí

Doktor Martin Couney bol „lekár“, ktorý vytvoril zdravotnú anamnézu tým, že zachránil tisíce predčasne narodených detí. O tomto lekárovi je zaznamenaných veľmi málo informácií, ale to, čo zostalo, ukazuje, že si zaslúžil obdiv. Dr. Couney sa narodil v roku 1869 v Prusku. Jeho pôvodné meno bolo Michael Cohen, ktoré si zmenil, keď ako 18 -ročný emigroval do New Yorku.

Couney nemal žiadne zaznamenané lekárske oprávnenia, namiesto toho tvrdil, že bol chránencom renomovaného francúzskeho lekára menom Pierre-Constant Budin. Tento francúzsky lekár sa preslávil ako osoba, ktorá uviedla do Európy inkubátory.

Couneyho exponáty sa rozšírili na celonárodnú úroveň, ako aj na toto portlandské zariadenie „so živými kojencami“ foto Washington University

Neexistujú však žiadne dôkazy o Couneyho tvrdení. Bez ohľadu na to, či bol z lekárskeho prostredia alebo mal akékoľvek lekárske oprávnenie, zasvätil 40 rokov svojho života pomoci predčasne narodeným deťom. Píše portál Historicmysteries.

Začal svoju prax v New Yorku a čoskoro sa rozšíril aj do ďalších miest a krajín. Podľa novej knihy, ktorá bola o ňom napísaná, s názvom Podivný prípad doktora Couneyho: Ako tajomný európsky showman zachránil tisíce amerických detí, od Dawn Raffel, bol doktor Couney zodpovedný za záchranu 6 500 až 7 000 životov. život.

Doktor Couney vždy hovoril, že sa snaží zvýšiť povedomie o predčasne narodených deťoch, aby presvedčil lekárske zariadenie, že správna liečba bude viesť k oveľa väčšiemu prežitiu. Ale okrem toho chcel tiež zaistiť, aby verejnosť videla výhody tejto liečby, a veriť, že ich deti môžu byť zachránené.

Metódy, ktoré tento lekár prispôsobil, boli trochu zvláštne, dokonca aj v porovnaní s modernými štandardmi. Ale oni pracovali a životy mnohých predčasne narodených detí boli zachránené!

Predčasne narodené deti dával do svojich inkubátorov vystavovať na verejnosti a verejnosť by zaplatila štvrtinu za to, aby boli svedkami boja v týchto inkubátoroch so životom a smrťou. Napriek tomu, že tieto metódy boli nekonvenčné, bol to kritický zdroj financovania jeho práce a doktor Couney bol jedinou osobou, ktorá ponúkala túto záchranu života.

Martin Couney si dal titul „lekár“, aby dal sebe a svojej práci väčšiu autoritu. Bol si istý, že sa z tohto titulu dostane, pretože neexistoval internet, žiadne diaľkové telefóny ani zdroje na vyvrátenie jeho falošnej identity. Navyše ľudia evidentne videli výsledky jeho práce pri záchrane predčasne narodených detí a boli radi, že veria, že je skutočným lekárom.

Jedno zo zachránených deti foto Washington university

V živote sa mu podarilo zachrániť obrovské množstvo predčasne narodených detí. Podľa Dawn Raffel žil doktor Couney blízko týchto detí, aj keď boli bezpečne mimo inkubátorov. Zvykol dostávať pozvánky na narodeninové oslavy a dokonca aj na svadby detí, ktoré zachránil.

Martin Couney najal barkery, aby stáli pri vchode do jeho expozície a nalákali širokú verejnosť. Používali slogany ako „Nezabudnite vidieť deti!“. Tieto slogany fungovali dobre a ľudia sa prišli pozrieť na tie deti.

V roku 1922 Couney najal mladého britského herca ako jedného zo svojich barkerov. Jeho meno bolo Archibald Leach, meno, ktoré neskôr zmenil na Cary Grant!

Akonáhle prišlo nové dieťa, bolo kúpané, potreté alkoholom a tesne zavinuté, než ich vložili do inkubátora. Teplota inkubátora bola starostlivo zvolená v závislosti od stavu pacienta.

Všetky deti, ktoré mohli kojiť, vyviedli hore pomocou malého výťahu a dojčili ich niektoré mokré sestry. Všetky deti, ktoré nevedeli kojiť, boli kŕmené lievikovou lyžičkou.

Couney nezanechal žiadne záznamy o svojom úsilí zachrániť život, ale je zrejmé, že nebol schopný zachrániť každé dieťa, ktoré vzal. Tvrdil však, že prežil 85% a je isté, že toto úsilie zachránilo deti, ktoré by inak mali. zomrel.

verí sa, že väčšina úmrtí predčasne narodených detí, ktoré prijal, bola do niekoľkých dní od ich prijatia. Preto urobil vyhlásenie, že ak dieťa žije sedem dní v inkubátore, pod vedením Couneyovej nezomrú!

Couney zomrel v roku 1950 vo veku nedožitých 80 rokov. Svoju expozíciu inkubátorov a predčasne narodených detí zavrel 7 rokov pred svojou smrťou, v roku 1943. To, čo urobil, bolo dôkazom jeho odhodlania pomôcť predčasne narodeným deťom a dať im nový život. Tiež poukázalo na to, ako zdravotnícke zariadenie nepomohlo tým deťom, ktoré mohli byť zachránené.

0Shares
Zaujímavosti