Miliardár Bill Gates vyslovil ďalšie proroctvo. „Po omikróne môže covid-19 pripomínať sezónnu chrípku.“

Miliardár Bill Gates vyslovil ďalšie proroctvo. „Po omikróne môže covid-19 pripomínať sezónnu chrípku.“

Bill Gates sa vyjadril k pandémii koronavírusu. „Keď vlna covid-19, ktorú v súčasnosti spôsobuje omikrón, zoslabne, bude prípadov oveľa menej. Koronavírus sa pravdepodobne bude dať liečiť ako sezónna chrípka.“ – zhodnotil spoluzakladateľ spoločnosti Microsoft, miliardár a filantrop. Informovala o tom televízia CNBC.

CNBC nazýva Billa Gatesa „zástancom verejného zdravia“. Miliardár si na Twitteri vymenil názory s profesorom Devi Sridharom, vedúcim oddelenia globálneho verejného zdravia na Edinburskej univerzite. Podľa spoluzakladateľa Microsoftu bude omikron v budúcom roku klásť veľký odpor, opísal Gatesove slová portál Fortune.

Bill Gates dodal, že ak sa v dostatočnom počte krajín podarí udržať určitú úroveň súčasnej imunity voči kovidu 19, či už vyvolanú vakcínou proti koronavírusu alebo inak, šírenie vírusu by sa mohlo spomaliť na dostatočne dlhý čas, aby pandémia prešla do endemickej fázy.

„Možno budeme musieť nejaký čas podávať každoročné injekcie proti kovidu-19, podobne ako to robíme proti chrípke,“ vysvetlil Gates.

V online diskusii so Sridharom poznamenal, že kým spoločnosť Omicron neustúpi, u neočkovaných ľudí sa budú naďalej vyskytovať „najvážnejšie prípady“. Dodal, že zdravotnícke systémy na celom svete budú naďalej zápasiť s problémami kvôli extrémne vysokej infekčnosti tohto variantu.

CNBC poznamenáva, že Bill Gates nie je prvý, kto predpovedá, že pandémia ustúpi. Podľa niektorých odborníkov môže rýchle šírenie omikrónu, ktoré je určite nebezpečné, vybaviť dostatok ľudí takzvanou prirodzenou imunitou, aby spôsobil, že covid-19 prejde do oveľa menej závažnej „endemickej“ fázy.

Bill Gates však nevylučuje ani iný možný scenár, podľa ktorého by ďalší variant koronavírusu mohol byť závažnejší alebo sa prenášať iným spôsobom ako predchádzajúce. Podľa miliardára je to dosť nepravdepodobné, ale nie nemožné.

Zdroj: cnbc.comfortune.com

0Shares
Zaujímavosti Zdravie