NASA zverejnila doteraz utajované video. Ukazuje, čo astronauti robili na Mesiaci

NASA zverejnila doteraz utajované video. Ukazuje, čo astronauti robili na Mesiaci

Pred päťdesiatimi rokmi posádka Apollo 11 odletela do vesmíru, aby pristála na Mesiaci. Ku príležitosti výročia sa hodí pripomenúť veselé video, zverejnené NASA, ktoré ukazuje, že malý krôčik pre človeka bolo na Mesiaci v skutočnosti ťaží urobiť, než sa zdá.

Vo videu sú vidieť padajúce kozmonauti členov posádok Apollo 15 a Apollo 16, ako sa snaží vyrovnať sa s mystický gravitáciou na Mesiaci. NASA ich snaženie nezaznamenala pre veselé účely, ale aby zistila, ako by sa kozmonauti mohli čo najlepšie vyrovnať s sťaženými podmienkami, ktoré existujú na Mesiaci.

Podľa serveru ScienceAlert, NASA používa záznam pohybov členov posádky Apolla 15 na meranie ich metabolického výdaja, keď zdolávali mesačné terén, a záznam pohybu posádky Apollo 16 na to, aby zistila rozdiel medzi ľudskou obratnosťou na Zemi a Mesiaci.

Na Mesiaci je totiž oveľa nižšia gravitácie, čo sa podpisuje na celkovom pohybu človeka. Kým keď na Zemi spadne objekt, padá asi 9,807 metrov za sekundu. Na Mesiaci je to asi 1,62 metrov za sekundu. Gravitačná sila Mesiaca je tak šesťkrát nižšia ako gravitačná sila Zeme.

NASA sa pokúsila konkrétne opísať, ako k týmto pádom došlo. Napr. opisuje, že pilot lunárneho modulu Apolla 16, Charles Dong spadol, keď sa pokúsil zdvihnúť pár klieští. Namiesto toho, aby ich zobral, však na ne stúpol, „takže keď sa ich pokúsil zdvihnúť, stratil rovnováhu.“

ScienceAlert podotýka, že tieto poznatky NASA sa jej môžu teraz hodiť, ako americký prezident Donalda Trump začal opätovne rozvíjať americký vesmírny program a rád by sa vrátil na Mesiac, pričom by chcel navštíviť aj Mars.

V sobotu, 20. júla, sa bude oslavovať 50 rokov od prvého okamihu, keď človek vstúpil na Mesiac. Astronaut Neil Armstrong to okomentoval slávnym výrokom: „Malý krôčik pre človeka, veľký krok pre ľudstvo.“ Záznam pádov ďalších astronautov však ukazuje, že uskutočnenie aj toho malého krôčiku na Mesiaci môže byť poriadne ťažkým.

0Shares
Video Zaujímavosti