Neuveriteľný objav: Pod hlavným mestom Estónska bola nájdená obrovská stredoveká nákladná loď

Neuveriteľný objav: Pod hlavným mestom Estónska bola nájdená obrovská stredoveká nákladná loď

Archeológovia odhadujú, že 700-ročná loď bola pravdepodobne nákladnou loďou a súčasťou obchodnej siete Hanseatic League.

Keď sa začala výstavba v Tallinne v Starom prístave v Estónsku, archeológ Mihkel Tammet bol poslaný pozorovať prácu. Pod jeho dohľadom stavební robotníci neočakávane objavili 700-ročnú nákladnú loď, ktorá mohla patriť do stredovekej obchodnej siete nazvanej Hanseatic League.

„Pre Tallinn ako staré obchodné mesto je nájdenie niečoho takého archeologickým jackpotom,“ povedal Priit Lätti, výskumník Estónskeho námorného múzea.

Loď bola objavená asi päť stôp pod zemou a podľa archeológov je v pomerne dobrom stave.

„Loď je dlhá 24 metrov a široká deväť metrov,“ povedal Tammet. „Dosky sú neporušené až tri metre od dna lode.“

Dodal, že loď bola postavená s použitím „masívnych dubových guľatiny a dosiek“. Jeho stavitelia prekrývali dosky a potom ich zapečatili zvieracími vlasmi a dechtom. Podľa Lättiho dendrochronologická analýza – alebo štúdium prstencov stromov nájdených na týchto doskách – naznačuje, že loď bola postavená na začiatku 14. storočia.

Tammet vtedy pre Daily Mail povedal, že konfigurácia tallinnského prístavu bola veľmi odlišná.

„Táto oblasť bola stále pod morom v 18. storočí,“ vysvetlil. „Pred 800 rokmi sme tu mali takmer dva metre vody.“

V tomto bode histórie archeológovia predpokladajú, že takáto loď mohla patriť k silnej európskej obchodnej sieti s názvom Hanseatic League. Pravdepodobne to bola nákladná loď – hoci archeológovia váhajú s konkrétnymi závermi, pretože vykopávky pokračujú.

Preskúmať mesto Tallinn Harbor

Priit Lätti – foto. Loď bola nájdená päť stôp pod zemou a kedysi sa rozprestierala takmer 80 stôp dlhá.

„Veľmi pravdepodobne ide o nákladnú loď,“ povedal Lätti pre Live Science a dodal: „Keďže ešte nepoznáme pôvod dreva (dendrochronologické analýzy sú stále predbežné, takže nechcem spomenúť presné dátumy alebo prvé predstavy o pôvode dreva), je ťažké povedať pôvod plavidla.“

0Shares
Zaujímavosti