Prečo lekári odmietajú chemoterapiu, keď sami ochorejú? Štúdia dáva odpoveď

Prečo lekári odmietajú chemoterapiu, keď sami ochorejú? Štúdia dáva odpoveď

Chemoterapia ako liek na rakovinu zachránila milióny životov. Je však tiež notoricky známa svojimi strašnými vedľajšími účinkami. Či si je zvolíte pri liečbe tohto zhubného ochorenia, je čisto vašou osobnou voľbou. Zaujímavý je ale fakt, že väčšina lekárov si zvolia chemoterapiu nepodstúpiť v prípade, ak na toho zákerné ochorenie sami ochoreli. Prečo?

Ako uvádzajú autori nedávnej štúdie, „naša štúdia priniesla otázniky ohľadne dôvodov, prečo lekári chemoterapiu svojim pacientom odporúčajú a predpisujú, no pre seba sa ju rozhodnú odmietnuť“, píše portál domacaliecba.sk.

Predtým, než pristúpime k objasneniu tejto malej záhady, poďme sa najprv pozrieť na zopár štatistík.

Pokroky v technológiách, diagnostike a liečbe ochorení, spolu s rastúcim životným štandardom umožnili, že sa dnes ľudia dožívajú vyššieho veku ako tomu bolo v minulosti. S rastúcim vekom však rastie aj potreba zdravotnej starostlivosti. Je to nočná mora všetkých zdravotných poisťovní.

Rakovina je pritom jedna z popredných príčin úmrtí vo svete. Ročne sa na jej liečbu iba v Amerike vynaloží vyše 150 miliárd dolárov. Taktiež dramaticky rastie potreba rôznych typov lekárov počas posledných 6 mesiacoch života pacientov.

Zároveň sa zvyšuje počet ľudí, ktorí si svoje posledné chvíle života prajú prežiť doma v okruhu svojej rodiny. Takúto požiadavku uvádza až 80 percent pacientov.

Otázka potom znie, prečo onkológovia nástoja na tom, aby aj ľudia vo vysokom veku podstupovali invazívnu a náročnú liečbu, zvyčajne chemoterapiu alebo ožarovanie? Píše portál hlavnydennik.sk

Zaujímavá štúdia vykonaná výskumníkmi zo Standfordskej univerzity odhalila, že tí istí lekári, ktorí počas svojho života silne presadzovali chemoterapiu pre svojich pacientov, ju sami pre seba odmietli.

Štúdia sa opakovala dvakrát – raz v roku 1989 a druhýkrát v roku 2013. Výsledok bol v oboch obdobiach približne rovnaký.

0Shares
Zaujímavosti Zdravie