Rodinný bazén, ktorý si vás získa

Rodinný bazén, ktorý si vás získa

Keď sa v lete hodnota na teplomeroch vyšplhá príliš vysoko, nie je nič lepšie, než sa osviežiť a schladiť v rodinnom bazéne. Horúce letné dni si tradične užívajú najmä tí, ktorí trávia voľný čas pri vodnej oáze vo vlastnej záhrade.

 

Rodinný bazén umožňuje aktívne využívanie voľného času, čo prospieva nielen fyzickej, ale aj duševnej regenerácii celej rodiny. Plávanie patrí k tým aktivitám, ktoré zlepšujú kondíciu a prispievajú k dobrej nálade. A ako bazén vybrať? Druh, materiál, tvar, veľkosť a hĺbku bazéna je dobré voliť premyslene. Možností je viacero. Zapustené bazény vydržia desiatky rokov a nadzemné bazény sú ohľaduplnejšie k rodinnému rozpočtu. Na bežné využívanie rodinného bazéna postačí dĺžka pár metrov, no plavecký bazén pre aktívnych plavcov by mal mať adekvátne rozmery.

 

Ohrev bazénovej vody

Na vodné radovánky – na šantenie aj rekreačné plávanie, obvykle stačí hĺbka bazéna cca 1,2 metra. Je dôležité vedieť, že hlbší rodinný bazén je náročnejší nielen na údržbu, ale aj na ohrev bazénovej vody. Na ohrev vody v rodinnom bazéne je možné použiť viacero druhov tepelných čerpadiel. Moderné tepelné čerpadlá na bazény efektívne využívajú tepelnú energiu zo svojho okolia – zo vzduchu, vody alebo zeminy a premieňajú ju na teplo, ktoré ohrieva bazénovú vodu. Sú maximálne výkonné a významne predlžujú kúpaciu sezónu. A ako zabrániť odparovaniu vody a úniku tepla? Prekrytím vodnej hladiny! Bublinková fólia na bazén účinne zníži tepelné straty a tiež zabráni zbytočnému znečisťovaniu vody. Prekrytie vodnej plochy je dôležité nielen z ekonomických, ale aj z hygienických dôvodov.

 

Zdravotne neškodná voda

Aby voda v rodinnom bazéne bola zdravotne neškodná, má mať hodnotu do 7,2 pH. Ak je hodnota pH vyššia alebo nižšia, hrozia infekcie – podráždenie očí, pokožky a iné problémy. Niektoré čiastočky nečistôt sú tak malé, že ich nezachytí ani filtračný systém, preto mikroorganizmy – riasy, baktérie a vírusy je potrebné vo vode likvidovať prípravkami určenými na čistenie bazénovej vody. Kontrola hodnoty pH má prebiehať raz alebo dvakrát týždenne a na chemickú úpravu vody je možné zvoliť nielen chlór, ale aj aktívny kyslík, ozón, bróm a iné prostriedky. Netreba zabudnúť, že výška pH ovplyvňuje nielen zdravie ľudí, ale má vplyv aj na účinnosť prípravkov na úpravu vody a na funkciu celého bazénového zariadenia – vplýva teda na celkovú životnosť bazéna. A aby vodné radovánky v rodinnom bazéne boli počas celého leta nielen veselé, ale aj bezpečné, na čistotu vody je potrebné dbať po celú sezónu.

zdroj obrázok: Dreamstime.com

0Shares
Zaujímavosti