Rusi bojujú proti Rusom na Donbase

Rusi bojujú proti Rusom na Donbase

Ruská armáda naďalej tvrdo bojuje o najvýchodnejší región Ukrajiny – Donbas. Teraz má na fronte nového súpera. Pred niekoľkými hodinami prišli na miesto členovia légie „Sloboda pre Rusko“, ktorú tvoria výlučne vojaci s ruskými pasmi.

Hoci sa narodili v Rusku, rozhodli sa pripojiť k ukrajinským jednotkám. Chcú bojovať proti režimu ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorý pre nich predstavuje útlak a neslobodu.

Môže to znieť ako paradox, ale Rusi chcú bojovať proti Rusom. Alebo možno lepšie – proti ruskej agresii na Ukrajine. Už teraz prichádzajú do Donbasu prví členovia légie „Sloboda pre Rusko“, ktorú tvoria výlučne ruskí občania vrátane bývalých vojnových zajatcov. Prápor založila ukrajinská vláda po vzore bieloruských jednotiek zložených výlučne z bieloruských občanov, ktorí sa rozhodli bojovať proti Kremľu. Záujem stať sa členom ruskej légie je vraj zo strany Rusov obrovský.

„Každý deň dostávame viac ako 300 žiadostí o vstup do légie. Je veľa ľudí, ktorí sa chcú stať súčasťou tejto jednotky,“ povedal jeden z členov légie, ktorý si neželal byť menovaný vzhľadom na hroziace nebezpečenstvo zo strany ruského vedenia.

Rusi bojujúci na strane Ukrajiny majú nielen vlastný prápor, ale aj vlastné uniformy. Tieto pripomínajú bežné ukrajinské, ale na ruke majú vyšívanú vlajku, ktorá napodobňuje dizajn ruskej trikolóry. Iba namiesto červeného pruhu je pruh biely.

Je symbolom odporu proti invázii na Ukrajinu, ktorú v Rusku často používajú protivojnoví demonštranti. Už začiatkom apríla členovia ruského práporu usporiadali tlačovú konferenciu v Kyjeve, kde apelovali na svojich bratov v zbrani, aby prešli na ukrajinskú stranu:

„Naši bieloruskí bratia sú tiež v légii. Naša légia zahŕňa aktívnych aj vyslúžilých vojakov Ruskej federácie. Ale prichádzajú sem aj ľudia z iných krajín, aby bojovali proti Putinovmu režimu.“

Súčasťou légie „Sloboda pre Rusko“ sú aj ruskí vojnoví zajatci. Rovnako ako mnohí iní Rusi boli naverbovaní, aby sa zúčastnili takzvanej špeciálnej vojenskej operácie, ktorej cieľom je podľa Putina očistiť Ukrajinu od fašistov. Jeden z nich sa podelil o svoj príbeh na tlačovej konferencii.

Údajne vytriezvel na fronte, kde si uvedomil zverstvá, ktoré ruská armáda páchala na Ukrajine. Po tom, čo bol zajatý ukrajinskými vojakmi a následne prepustený, sa rozhodol bojovať na strane Ukrajincov. Verí, že len tak môže zabezpečiť lepšiu budúcnosť nielen pre svoje deti, ale aj pre ich potomkov.

„Chcem bojovať proti tomuto nezákonnému režimu – režimu Vladimira Putina, aby ľudia mohli slobodne hovoriť a dýchať bez toho, aby sa museli obávať,“ povedal novinárom.

Koľko Rusov sa pridalo k Ukrajincom, nie je jasné. Zástupcovia ruskej légie uvádzajú len to, že počet ruských prebehlíkov je veľký. Je však možné hovoriť o dezercii v pravom zmysle slova? Veď posúďte sami.

zdroj

0Shares
Zaujímavosti