Smutný príbeh odsúdenej mladej mamičky a jej iba ročného synčeka Alexa

Smutný príbeh odsúdenej mladej mamičky a jej iba ročného synčeka Alexa

Verila na zázrak, no nestal sa. Mladá mamička iba ročného synčeka dúfala, že predsa len nebude musieť nastúpiť dlhoročný výkon trestu. Žiaľ, do basy nastúpiť musela.

Život mladej, iba 21-ročnej Megan di Martino z Krásnoviec neďaleko Michaloviec ukázal svoju odvrátenú tvár. Pre mladícku nerozvážnosť sa v jej živote udialo niečo, čo bude ľutovať do smrti. Ako informuje portál noviny.sk, Megan musela nastúpiť do výkonu trestu pre opletačky s drogami. Mladá žena síce priznala vinu a svoje konanie pred súdom aj oľutovala, no nepomohlo jej to.

Zúfalá matka dúfa, že sa so synčekom čoskoro uvidí

Megan sa zaplietla do drogového biznisu, kvôli svojmu priateľovi. O tehotenstve sa dozvedela len deň pred policajnou akciou, a preto ihneď súhlasila s dohodou o vine a treste. Nechcela totiž rodiť vo vyšetrovacej väzbe. Po pôrode sa jej výkon trestu automaticky odložil o jeden rok. V civilizovaných štátoch Európy následne matky putujú do špecializovaného väzenia, kde môžu mať deti pri sebe, lenže Slovensku takéto zariadenie, aj napriek sľubom z minulosti, chýba. Megan sa trestu nevyhýba a svoju chybu už dávno oľutovala. Počas výchovy Alexa si dokončila aj školu a našla prácu na diaľku. Podľa lekárov netrpí ani drogovou závislosťou. Aj preto žiada o udelenie milosti a prijala by hocičo len aby mohla by so svojím synčekom doma. „Monitorovací náramok, hoci domáce väzenie aj keď by som mala 10 rokov sedieť doma, tak ja budem. Len aby som bola s tým malým,“ netajila Megan.

Mladá mamička sa teraz musí so svojím synčekom na istý čas rozlúčiť, pretože nastúpila do väzenia. „Ja sa s ním nebudem lúčiť, lebo sa s ním čoskoro uvidím. Ja sa s ním nelúčim,“ hovorí smutne odsúdená Megan, ktorá sa na tento ťažký okamih snažila vopred pripraviť. A to aj tak, že vyhľadala pomoc odborníka. „Ako sa s tým psychicky vysporiadať. On mi povedal, že na to sa nikdy človek nevie poriadne pripraviť,“ priznáva mladá mamička, ktorá sa so svojím Alexom nechcela lúčiť pred väznicou, a tak ho nechala radšej doma. Do kufra si ale pribalila veci, ktoré jej budú synčeka v ťažkých chvíľach pripomínať. „Beriem si fotky a beriem si ešte aj jeho pyžamko. Dúfam, že mi ho dovolia zobrať si ho so sebou na celu,“ vraví s nádejou Megan, ktorá teraz ani len netuší, kedy svojho milovaného chlapčeka najbližšie uvidí.

Pomôcť by zúfalej Megan a jej Alexovi mohla prezidentka

Problém je totiž v tom, že vo väzniciach kvôli koronavírusu panujú prísne opatrenia. Navyše, vzájomný dotyk rúk matky a jej dieťaťa, je štandardne umožnený iba štyrikrát do roka. „Iba raz za 3 mesiace, sa dá dotknúť, bez toho plexiskla. Volá sa to kontaktná návšteva. Raz za 3 mesiace,“ neskrýva bôľ v hlase zúfalá mladá matka, ktorej prisúdiť alternatívny trest bude pomerne zložité. Dôvodom je aj tá skutočnosť, že Megan v dohode schválenej súdom okrem priznania, súhlasila s trestom. Pravdou je však aj to, že jej štát nedokázal vytvoriť podmienky na to, aby pre pobyt za mrežami nemusela na dlhú dobu odísť od svojho synčeka, ale absolvovať to s ním. Tak, ako je to možné v susednom Česku. „Presne ona mala skutok kvalifikovaný tak, že išlo o drogové trestné činy, tak, že je hranica trestnej sadzby od troch do 10 rokov. Čiže presne by ona spĺňala tú podmienku domáceho väzenia,“ vysvetlila rektorka Policajnej akadémie Lucia Kurilovská, podľa ktorej by sa u odsúdenej Megan monitorovací náramok mohol zvážiť už aj krátko po jej nástupe do väzenia.

„Keď naozaj ide o matku, ktorá sa stará o maloleté deti, máme tu možnosť domáceho väzenia,“ hovorí Kurilovská. Mladej mamičke by mohla pomôcť najrýchlejšie vyriešiť situáciu prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá už má jej žiadosť o milosť na svojom stole. „Prezidentka rozhodne o spomínanej milosti po dôkladnom preskúmaní žiadosti v dohľadnej dobe,“ uvádza sa vstanovisku Kancelárie prezidentky. Udelenie milosti od prezidentky ale môže trvať dlhé týždne či mesiace, a preto, aby malý len ročný syn odsúdenej matky netrpel jej odlúčením, prichádza do úvahy ešte jedno riešenie. „Až do svojho rozhodnutia, či tak urobí, alebo nie, môže prezidentka nariadiť odloženie výkonu trestu,“ vidí advokátka Marica Pirošíková istú možnosť, ako Megan di Martino pomôcť.

zdroj: hlavnydennik.sk

0Shares
Zaujímavosti Žena