Ursula von der Leyenová rokuje s Ukrajinou o členstve Kyjeva v EÚ

Ursula von der Leyenová rokuje s Ukrajinou o členstve Kyjeva v EÚ

Návšteva ústredných inštitúcií a vysokých úradníkov Európskej únie v Kyjeve ukazuje, že Ukrajina dosiahla významný pokrok smerom k členstvu v EÚ, a vysiela signál investorom, že Ukrajina bude pokračovať v tejto ceste, uviedla vo štvrtok na spoločnom stretnutí EÚ a ukrajinskej vlády v Kyjeve predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová.

„Moji kolegovia a ja sme tu nielen preto, aby sme diskutovali o ďalšej pomoci, ale aj preto, aby sme diskutovali o krokoch na priblíženie Ukrajiny ešte viac k Európskej únii,“ citovala von der Leyenovú tlačová agentúra Interfax-Ukraine pred ukrajinskou vládou. „Skutočnosť, že sa dnes stretávame tu v Kyjeve, je silným znakom obrovského pokroku, ktorý sme už dosiahli, a nášho spoločného záväzku,“ dodala.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na samite povedal, že tento rok už nebudú žiadne prekážky, ktoré by bránili rokovaniam o plnom členstve Ukrajiny v EÚ. Vyjadril nádej, že európska komisia na jar tohto roku posúdi, či Ukrajina vykonáva sedem odporúčaní, ktoré dostala, keď požiadala o štatút kandidátskej krajiny EÚ.

Pred tým, ako by Ukrajina mala byť oprávnená vstúpiť do Európskej únie, je ešte potrebné prekonať niekoľko prekážok, pričom kritici uvádzajú nedostatky v demokracii v krajine, slobode médií a zaobchádzaní s menšinovými skupinami v krajine ako otázky, ktoré je potrebné riešiť.

0Shares
Zaujímavosti