Vedci: Ázijský pavúk by sa mohol rozšíriť na väčšinu východného pobrežia

Vedci: Ázijský pavúk by sa mohol rozšíriť na väčšinu východného pobrežia

Ázijský pavúk tvz. Joro. Foto AP Alex Sanz, pavúk zachytený 24.10.2021

Vedci tvrdia, že veľký pavúk pochádzajúci z východnej Ázie, ktorý sa minulý rok rozšíril v Gruzínsku, by sa mohol rozšíriť na väčšinu východného pobrežia.

Zlatá pavučina pavúka Joro v roku 2021 obsadila dvory na celom severe Gruzínska, čo znervóznilo niektorých obyvateľov. Pavúka spozorovali aj v Južnej Karolíne a entomológovia očakávali, že sa rozšíri po celom juhovýchode.

Nová štúdia naznačuje, že by sa mohol rozšíriť ešte ďalej. Joro sa zdá byť vhodnejší na chladnejšie teploty ako príbuzný druh, uviedli vedci z Univerzity v Gruzínsku v článku uverejnenom minulý mesiac.

Podľa štúdie má približne dvojnásobne rýchlejší metabolizmus, o 77 % vyššiu srdcovú frekvenciu a dokáže prežiť krátky mráz, ktorý zabíja jeho príbuzných.

Vedci tiež poznamenali, že Joros sa vyskytuje vo veľkej časti Japonska, ktoré má podobné podnebie ako USA.

„Len pri pohľade na to to vyzerá tak, že Joros by tu pravdepodobne mohol prežiť na väčšine východného pobrežia, čo je dosť triezve,“ uviedol vo vyhlásení spoluautor štúdie Andy Davis. Informuje agentúra AP.

Joro – Trichonephila clavata – patrí do skupiny pavúkov známych ako tkáči sŕdc pre ich vysoko organizované siete v tvare kolies. Samičky Joro majú na tele farebné žlté, modré a červené znaky a keď majú úplne roztiahnuté nohy, môžu mať priemer až 8 cm.

0Shares
Zaujímavosti