Vlády musia urýchlene získať lieky na jadrovú vojnu, varuje Svetová zdravotnícka organizácia

Vlády musia urýchlene získať lieky na jadrovú vojnu, varuje Svetová zdravotnícka organizácia

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) aktualizovala svoj zoznam liekov, ktoré treba mať v zásobe pre prípad radiačnej alebo jadrovej havárie. Zároveň varovala, že mnohé krajiny nie sú na takúto situáciu vôbec pripravené a nemajú dostatok liekov pre svoje obyvateľstvo, uvádza DailyMail.

Svetová zdravotnícka organizácia dnes v novej správe vydala usmernenia, ako prežiť jadrovú katastrofu. Zároveň dôrazne varovala pred „úmyselným používaním rádioaktívnych materiálov so zlým úmyslom“. Je zrejmé, že toto varovanie sa v prvom rade týka Ruska. Určite nie je náhoda, že správa bola zverejnená v čase, keď sa nad svetom vznáša strašidlo jadrovej vojny po tom, ako Západ prisľúbil dodať Ukrajine najmodernejšie tanky.

Kremeľ v reakcii na dohodu obvinil NATO z „očividnej provokácie“ a pohrozil „globálnou katastrofou“. Generálny tajomník Európskej služby pre vonkajšiu činnosť Stefano Sannino dnes povedal, že Putin „prešiel od koncepcie špeciálnej operácie k vojne proti NATO a Západu“.

EÚ sa nesnaží o eskaláciu nepriateľských akcií, ale „len dáva príležitosť zachrániť životy a umožniť Ukrajincom, aby sa (sami) bránili proti týmto barbarským útokom,“ povedal Sannino.

Mnohé krajiny nie sú pripravené
Maria Neira, zástupkyňa generálneho riaditeľa Svetovej zdravotníckej organizácie, varovala, že mnohé vlády dnes nie sú vôbec pripravené na jadrovú alebo radiačnú katastrofu.
„V prípade radiačnej havárie môžu byť ľudia vystavení dávkam od zanedbateľných až po život ohrozujúce. Vlády musia zabezpečiť, aby bola liečba dostupná pre tých, ktorí ju potrebujú, a to rýchlo. Je nevyhnutné, aby boli vlády pripravené chrániť zdravie obyvateľstva a okamžite reagovať na mimoriadne situácie. To zahŕňa aj núdzové zásoby život zachraňujúcich liekov na zníženie rizík a liečbu radiačných zranení.“

Medzinárodná zdravotnícka organizácia uvádza, že národné zásoby zvyčajne zahŕňajú osobné ochranné prostriedky, traumatologické súpravy, tekutiny, antibiotiká a lieky proti bolesti.
„Mnohým krajinám však stále chýbajú základné prvky pripravenosti na radiačné havárie,“ uvádza sa v správe organizácie.

V Českej republike bol napríklad minulý rok nedostatok jódových tabliet, ktoré si mali ľudia zaobstarať sami v lekárňach v rámci Národného plánu radiačnej pohotovosti. Tablety však neboli k dispozícii v auguste a dodávky sa obnovili až v septembri.

Zdroj: dailymail.co.ukwho.int

0Shares
Zaujímavosti