Z údajov z USA vyplýva, že väčšina infikovaných omikrónom je plne zaočkovaná. Vakcína nemusí fungovať

Z údajov z USA vyplýva, že väčšina infikovaných omikrónom je plne zaočkovaná. Vakcína nemusí fungovať

Podľa amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (Centers for Disease Control and Prevention) variant koronavírusu omicron postihol najmä očkované osoby. Zo 43 osôb nakazených novým variantom bolo 34 plne zaočkovaných. Hoci ide o malú vzorku pacientov, v Spojených štátoch sa obávajú, že nové prípady by mohli viesť k preplneniu systému zdravotnej starostlivosti.

Väčšina zo 43 osôb, ktoré sa v Spojených štátoch nakazili novým variantom koronavírusu omicron, bola plne očkovaná. Podľa správy zverejnenej v piatok dostalo štrnásť z nich aj posilňovaciu dávku. Hoci ide o veľmi malé čísla, zvyšujú obavy, že existujúce vakcíny neposkytujú dostatočnú ochranu proti novému variantu koronavírusu.

Omicron bol doteraz zistený v približne dvadsiatich dvoch štátoch. Prvé prípady boli zistené koncom novembra v Južnej Afrike a Hongkongu. Väčšina ľudí, ktorí sa doteraz nakazili variantom omicron, hlásila mierne príznaky. Išlo najmä o kašeľ a únavu. Podľa webovej stránky denníka Jerusalem Post bola jedna osoba hospitalizovaná dva dni.

Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb uvádza, že hoci prvé hlásené prípady majú mierny priebeh, medzi infekciou a vážnejšími príznakmi je časový odstup. Uvádza sa v nej, že príznaky môžu byť miernejšie aj u očkovaných osôb alebo u osôb, ktoré už ochorenie prekonali.

Viac info na cnn.iprima.cz

0Shares
Zaujímavosti Zdravie