Zachránila tisíce židovských detí. Svet spoznal Sendlerovú vďaka stredoškoláčkam z Kansasu

Zachránila tisíce židovských detí. Svet spoznal Sendlerovú vďaka stredoškoláčkam z Kansasu

Irena Sendlerová bola svojimi rodičmi vychovávaná tak, aby vždy podala pomocnú ruku bez ohľadu na náboženstvo alebo národnosť. Počas nacistickej okupácie zachránila životy dva a pol tisíc židovských detí. Po vojne vykopala nádoby s menami a snažila sa mnohé z detí vrátiť ich rodinám. Práve vďaka týmto pohárom sa poľská vojnová hrdinka stala známou po celom svete. Jej osud inšpiroval amerických študentov k napísaniu hry, ktorá sa stala veľmi populárnou. Sendlerová sa narodila pred 111 rokmi a zomrela 12. mája 2008.

Irena Sendlerová, rodená Krzyzanowská, sa narodila 15. februára 1910 vo Varšave. Jej otec bol lekár a matka bola aktivistkou Poľskej socialistickej strany. Bola jedináčikom. Kvôli jej zlému zdravotnému stavu sa rodičia rozhodli presťahovať do kúpeľného mesta Otwock.

Keď vo Varšave vypukla epidémia škvrnitého týfusu, jej otec sa rozhodol postarať o chorých, hoci mnohí jeho kolegovia odmietali liečiť chorých zo strachu pred nákazou. Väčšina otcových pacientov boli chudobní Židia. Ako dieťa sa Irena hrala najmä so židovskými deťmi a čoskoro začala hovoriť ich jazykom. Jej otec chorobe podľahol vo februári 1917. Ale pred smrťou povedal Irene, že sa má vždy starať o iných. „Irena, ak uvidíš, že sa niekto topí, musíš skočiť do vody a zachrániť ho.“

Miestna židovská komunita ponúkla Irene štipendium až do jej plnoletosti. Jej matka to odmietla, ale povzbudila svoju sedemročnú dcéru, aby si pamätala „dobrotu týchto ľudí“. Neskôr sa dievča stalo študentkou polonistiky na Varšavskej univerzite. Keď sa v 30. rokoch 20. storočia zaviedlo tzv. lavicové geto, Sendlerová proti tomu protestovala. Židovskí študenti museli sedieť na prednáškach oddelene od poľských študentov. Katolík Sendler však vždy sedel spolu so Židmi. Preto ju na tri roky vylúčili z univerzity. Diplom získala tesne pred vojnou, ale učiteľské miesto nedostala, pretože vstúpila do socialistickej strany.

Viac info na ct24

0Shares
Zaujímavosti