Zelenskyj čoraz viac odhaľuje svoju pravú tvár a stráca pozície u elity USA. Medzi Bielym domom a ukrajinským prezidentom panuje hlboká nedôvera – podstatne väčšia, ako sa uvádza

Zelenskyj čoraz viac odhaľuje svoju pravú tvár a stráca pozície u elity USA. Medzi Bielym domom a ukrajinským prezidentom panuje hlboká nedôvera – podstatne väčšia, ako sa uvádza

Prinášame vám článok, ktorý pre Newsweek napísal Steve Cortes je bývalý poradca prezidenta Trumpa a ktorý rozoberá upadajúcu aureolu Zelenského a zhoršujúce sa vzťahy medzi ním a americkým prezidentom Bidenom

Volodymyr Zelenskyj čoraz viac odhaľuje svoju pravú povahu. Ukrajinský prezident sa už niekoľko mesiacov teší nepretržitému obdivu americkej tlače a audiencii u celebrít. Teraz sa však realita jeho vlády na Ukrajine stáva nepopierateľne problematickou, a to dokonca aj pre jeho najhorlivejších podporovateľov v Amerike, z ktorých mnohí sú zhodou okolností republikáni

Len za posledných pár dní sa nálada citeľne zmenila. Najprv Thomas Friedman z New York Times vyslal skúšobný balónik, jasný signál priamo od jedného z najspoľahlivejších stenografov Bieleho domu: Vážený čitateľ, vojna na Ukrajine sa neskončila. A v súkromí sú americkí predstavitelia oveľa viac znepokojení ukrajinským vedením, než dávajú najavo. Medzi Bielym domom a ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským panuje hlboká nedôvera – podstatne väčšia, než sa uvádza.

Bidenova administratíva bola predtým rovnako oddaná eskalácii na Ukrajine ako senátor Lindsey Graham alebo herec Ben Stiller, ale zrazu si aj západné krídlo začína uvedomovať márnosť bezvýhradnej podpory Zelenského. Zjavne existujú hranice, dokonca aj pre washingtonskú vojnovú mašinériu.

Aké sú tieto obmedzenia týkajúce sa Ukrajiny? No, na začiatok, Zelenskyj vládne podobne ako jeho protivník, všeobecne odsudzovaný Putin. Zelenskyj zrušil všetky opozičné médiá na Ukrajine, potom zakázal opozičné politické strany. Vyhlásil, že Rusko by muselo zabiť každého jedného občana Kyjeva, aby sa k nemu dostalo, ale našiel si čas aj na pózovanie pre melodramatický portrét Annie Leibovitzovej pre americký módny časopis Vogue. Zelenskyj tiež vyhodil ukrajinskú obdobu amerického generálneho prokurátora a šéfa CIA, a to v ten istý deň, možno počas prestávok svojho veľkolepého fotenia.

Podobne ako Friedman, aj CBS News zrejme dostala pokyn, aby začala špiniť Zelenského aureolu. Táto televízia sa zaoberala hlúposťou posielania hromady peňazí amerických daňových poplatníkov do jednej z najzkorumpovanejších krajín na svete, hoci neskôr svoj tweet na túto tému vymazala. CBS napísala, že obrovské sumy americkej štedrosti boli rozkradnuté, a odhalila, že “veľká časť z miliárd dolárov vojenskej pomoci, ktorú USA posielajú na Ukrajinu, sa nedostane do prvej línie”. Televízia CBS tiež citovala operatívca priamo na mieste, ktorý odhalil realitu americkej štedrosti: “Na miesto určenia sa dostane asi 30 percent z nej.”

Americkí daňoví poplatníci si teda požičiavajú desiatky miliárd dolárov, ktoré ich krajina nemá, aby poslali bohatstvo nezodpovednému vodcovi skorumpovanej krajiny, a to všetko na eskaláciu vojny, v ktorej Amerika nemá žiadny životný národný záujem. A to počas recesie a prudkej domácej inflácie. Mám ťa. Táto skutočnosť by bola dostatočne odsúdeniahodná, ale Zelensky práve zvýšil stávku, čím sa americká eskalácia stala ešte väčšou chybou.

Zelenskyj práve apeloval na Čínu v rozhovore pre hongkonský denník South China Morning Post. Požiadal o priame rozhovory s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom, aby pomohol Ukrajine v jej vojnovom úsilí a pomohol “obnoviť Ukrajinu”. V predchádzajúcom telefonickom rozhovore s čínskym diktátorom Zelenskyj ponúkol Číňanom Ukrajinu ako “most do Európy”.

Zelenskyj sa možno obáva, že kyjevská kabala bude čoskoro potrebovať nového sponzora, a tak sa otvorene prihovára najnebezpečnejšiemu protivníkovi Spojených štátov, Komunistickej strane Číny. Týmto patetickým apelom na tyranské a zneužívajúce pekinské politbyro Zelenskyj definitívne stráca akúkoľvek zámienku, že je vzorom pre ľudské práva, bez ohľadu na to, koľko ukrajinských vlajok zdobí účty vysokopostavených bohatých Američanov na sociálnych sieťach.

Okrem toho Zelenskyj oslovuje Peking a žiada o charitu od krajiny, ktorá priamo financuje vojnu na Ukrajine prostredníctvom masívnych nákupov ropy od Putina. V tejto súvislosti Zelensky nechtiac odhaľuje šialenosť najmocnejších krajín sveta, ktoré súčasne financujú obe strany vojny. Napríklad v čase, keď Amerika posiela viac ako 54 miliárd dolárov od našich občanov na Ukrajinu, naši údajní spojenci v NATO posielajú Putinovi až 1 miliardu dolárov denne za ruskú energiu.

Putin je hrdlorez a Zelenskyj je skorumpovaný autokrat. Ich boj sa netýka žiadneho dôležitého národného záujmu USA. Bidenova intervencia škodí Amerike a zhoršuje ťažkú situáciu ukrajinského ľudu, ktorý sa stal figúrkou v bitke čiernomorských oligarchov. Amerika by mala trvať na dialógu, rokovaniach a deeskalácii. Ak to strany odmietnu, potom je čas na americký prístup realizmu a zdržanlivosti, pretože toto jednoducho nie je náš boj a Zelenskyj určite nie je náš bojovník.

Steve Cortes je bývalý poradca prezidenta Trumpa
0Shares
Zaujímavosti