Zomrel Slovák Richard Marcinko. Velil tímu, ktorý zabil Usámu bin Ládina!

Zomrel Slovák Richard Marcinko. Velil tímu, ktorý zabil Usámu bin Ládina!

Fotka: Richard Marcinko foto Archiv

Zomrel osemdesiatjeden ročný Američan so slovenskými koreňmi, Richard Marcinko. Ako prvý muž velil skupine špeciálne vycvičených vojakov v jednotke Navy SEAL. Práve ním vycvičení bojovníci v roku 2011 zlikvidovali vysoko obávaného teroristu Usámu bin Ládina.

Ako uviedol web NBC News, Marcinko zomrel na Štedrý deň. Potvrdila to jeho dcéra Kathy Ritchieová spoločne s matkou Nancy s tým, že jej otec zomrel doma v tichosti na infarkt. „Pre vonkajší svet to boli Rogue Warrior a Demo Dick, ale pre nás to vždy bude manžel a milujúci otec,“ uviedla zdrvená rodina.

Vždy sa hrdo hlásil k Slovenským predkom

Marcinko slúžil v Kambodži, Iráne aj vo Vietname a ešte v dôchodkovom veku sa venoval tréningu a mentoringu nováčikov v SEALs. „Cez tridsať rokov hrdo zasvätil život svojej krajine ako Navy Seal,“ uviedla jeho manželka. „Aj keď je preč, jeho stopa nikdy nezmizne,“ dodala.

Múzeum National Navy UDT-SEAL vo Fort Pierce na Floride si na Marcinka spomenulo v príspevku na facebooku. „Zohral jedinečnú úlohu v histórii SEAL, zanechal dedičstvo ako nikto iný,“ stálo v spomienke.

Marcinko v roku 1958 narukoval k námorníctvu a nakoniec sa vypracoval až do hodnosti veliteľa. Založil tzv. skupinu 6, ktorá sa vysokou mierou podieľala na smrti Usámu bin Ládina. Hoci mali jednotky SEAL vo svojej dobe iba skupiny jedna a dve, Marcinko založil „šestku“, aby oklamal nepriateľov, okrem iného aj vtedajší Sovietsky zväz. Protivníci si mali myslieť, že Spojené štáty majú k dispozícii viacero špecializovaných tímov.

Počas vojny vo Vietname velil jednej z najúspešnejších operácií amerického námorníctva, pri ktorej jeho čata zabila množstvo príslušníkov Vietkongu a zničila šesť ich člnov. Vtedajší Severný Vietnam na jeho hlavu vypísal odmenu, avšak Vietnamcom sa ho nikdy nepodarilo dolapiť. Pri inej operácii, ktorá sa začala pouličnou prestrelkou, napokon jeho čata za dramatických okolností zachraňovala americké zdravotné sestry. Marcinka nasadili aj na záchranu rukojemníkov na americkom veľvyslanectve v Iráne v dôsledku vypuknutia islamskej revolúcie v roku 1979.

Okrem SEAL Team 6 Marcinko tiež vytvoril skupinu Red Cell, ktorá preverovala bezpečnosť amerických základní a zaistenie tajných informácií. Okrem svojej vojenskej kariéry napísal niekoľko kníh, vrátane autobiografie s názvom „Rogue Warrior“.

zdroj: stcity.sk

0Shares
Zaujímavosti