Opičie kiahne sa už nedajú zastaviť, zistili USA

Opičie kiahne sa už nedajú zastaviť, zistili USA

Medzi odborníkmi v USA narastajú obavy, že šírenie opičích kiahní v krajine sa už nepodarí zastaviť kvôli počiatočnému váhaniu pri testovaní a sledovaní. „Môže sa to stať, ale nie je to veľký problém,“ hovorí epidemiológ Petr Smejkal.

„Na odpoveď na otázku, či sa šírenie opičích kiahní môže zmeniť na globálnu pandémiu, je ešte priskoro. Svet má teraz šancu zastaviť šírenie, máme príležitosť,“ uviedla koncom mája v odpovedi na otázky novinárov Sylvie Briandová, vedúca oddelenia Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre pandemické a epidemické choroby.

V Spojených štátoch sa však v posledných dňoch odborníci čoraz viac zhodujú na tom, že toto okno sa buď uzavrelo, alebo sa aspoň rýchlo uzatvára.

Tamojší odborníci už nejaký čas varujú, že Spojené štáty začínajú prehrávať boj proti šíreniu opičích kiahní. Keď o tom pred necelými dvoma týždňami informoval portál Seznam Zprávy, USA zaregistrovali približne 700 prípadov. Ani po dvoch mesiacoch nefunguje všetko tak, ako by malo,“ píše sa v článku.

V súčasnosti je v Spojených štátoch takmer 2 000 prípadov, vakcín je stále málo a odborníci sú ešte pesimistickejší.

Napríklad podľa Scotta Gottlieba, ktorý bol v roku 2019 šéfom amerického Úradu pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) a ktorého hojne citujú americké médiá, USA „nedokázali zastaviť vírus“ a sú na pokraji toho, že sa opičie kiahne stanú „endemickým vírusom“. To by podľa neho znamenalo, že opičie kiahne budú pre Američanov chorobou, „ktorá tu bude vždy a s ktorou sa budeme musieť naďalej vyrovnávať“.

„Myslím si, že príležitosť dostať to pod kontrolu a zastaviť šírenie sa už pravdepodobne zavrela. Ak sa ešte neuzavrela, určite sa aspoň začína uzatvárať,“ povedal Gottlieb v televízii CBS.

„Naša príležitosť dostať to pod kontrolu sa rýchlo uzatvára,“ vyjadrila rovnaký názor epidemiologička Kalifornskej univerzity v Los Angeles a odborníčka na opičie kiahne Anne Rimoinová.

Viac info na seznamzpravy.cz

0Shares
Zdravie