Šéf WHO tvrdí, že varianty Covid-19 vyvolávajú otázky týkajúce sa vakcín

Šéf WHO tvrdí, že varianty Covid-19 vyvolávajú otázky týkajúce sa vakcín

Deň potom, čo Juhoafrická republika oznámila, že pozastavuje zavádzanie vakcíny Covid-19, ktorá vyvoláva otázky spoľahlivosti, šéf Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) uviedol, že vznik nových variantov koronavírusu vyvolal zásadné otázky, či dostupné vakcíny budú účinné.

Počas posledného tlačového brífingu WHO v Ženeve, ktorý sa konal v pondelok 8. februára, Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus poznamenal, že vakcína Oxford-AstraZeneca je jednou z niekoľkých vakcín, o ktorých sa preukázalo, že sú účinné pri prevencii závažných chorôb, hospitalizácie a úmrtí na Covid-19.

Uznal však, že vznik nových variantov vírusu „vyvolal otázky“ ohľadom možného dopadu týchto variantov na vakcíny.

Tedros uviedol: „Včera (nedeľa) Juhoafrická republika oznámila, že dočasne pozastaví zavedenie vakcíny Oxford-AstraZeneca po tom, čo štúdia ukázala, že je minimálne účinná pri prevencii mierneho až stredne závažného ochorenia spôsobeného variantom, ktorý bol prvýkrát identifikovaný v Južnej Afrike . “ Informuje portál NewTimes.

Podľa profesora Salima Abdola Karima, spolupredsedu juhoafrického ministerského poradného výboru pre Covid-19, sa štúdie zúčastnilo približne 2 026 účastníkov.

„Toto sa jednoznačne týka správ. Existujú však niektoré dôležité výhrady,“ uviedol Tedros a dodal, že vzhľadom na obmedzenú veľkosť vzorky štúdie a mladší a zdravší profil účastníkov je „dôležité určiť, či vakcína je alebo nie je zostáva účinný pri prevencii závažnejších chorôb. ““

Šéf WHO poznamenal, že tieto výsledky pripomínajú, že „musíme urobiť všetko pre to, aby sme znížili cirkuláciu vírusu pomocou osvedčených opatrení v oblasti verejného zdravia“.

0Shares
Svet Zdravie