Tajomstvo dobrého nočného spánku: Odborník tvrdí, že je lepšie stráviť menej času v bdelom stave v posteli a ísť spať neskôr

Tajomstvo dobrého nočného spánku: Odborník tvrdí, že je lepšie stráviť menej času v bdelom stave v posteli a ísť spať neskôr

Vankúšové spreje, „ospalý čaj“ a všímavosť sa predávajú ako odpovede na lepší spánok v noci.

Chudobní spáči by si však mali dávať pozor, pretože tieto riešenia „spánkovej hygieny“ pravdepodobne zhoršia ich problém, varoval odborník.

Ľudia, ktorí sa príliš fixujú na svoju spálňovú rutinu, s trikmi, ako je harmančekový čaj, vankúšový sprej, kúpeľ pred spaním, zatemňovacie závesy a joga, môžu byť príliš „ostražití“ ohľadom spánku, podľa odborníka na nespavosť Kathryn Pinkham, bývalého psychologického praktika v NHS.

Možno by bolo lepšie vyskúšať techniku „preškolenia“ telesných hodín tým, že strávite menej času v posteli a pôjdete spať neskôr, aby ste zvýšili „chuť“ tela na spánok.

Vo svojom prejave na podujatí Pohľadnice z Midlife Live v Londýne pani Pinkham povedala: „Väčšina ľudí, ktorí za mnou prichádzajú, vyskúšala všetko – to budú ich slová – kúpili všetko, všetko zmenili, všetko čítali a stále nespia dobre.

„Ak sa zamyslíte nad vzorcom, odkiaľ pochádzajú problémy so spánkom, v skutočnosti, čím viac robíte, aby ste sa pokúsili urobiť to lepšie, tým horšie to bude, pretože sa príliš snažíte.

„Spánková hygiena je niečo ako vzdanie sa kofeínu, zatemňovacích žalúzií, vzdanie sa alkoholu.

„Žiadna z týchto vecí nie je zlá rada, ale nie je to liek na zlý spánok.“

Dodala: „Máte túto dlhú rutinu, v ktorej sa musím okúpať, musím si dať hodinu jogy, musím si dať ospalý čaj a budem počúvať svoju všímavosť.

„V skutočnosti všetko, čo tam robíte, je vytváranie naozaj dlhej rutiny (hore) na to, aby ste nespali.“

Odborník na spánok, zakladateľ The Insomnia Clinic, neodporúča ľuďom, ktorí používajú digitálne sledovače spánku, ak majú obavy z toho, že spia zle, pretože toto je len ďalší príklad „mikromanažovania“ spánku.

Opisujúc, ako ľudia zvyčajne reagujú len na niekoľko nocí zlého spánku, povedala: „Vygooglili sme si to. Prvá vec, ktorú by sme urobili, je, že by sme pravdepodobne išli spať skôr, možno by sme si kúpili ospalý čaj, možno by sme si kúpili sprej na vankúš.“

O účinku tohto prístupu k spánku dodala: „Prechádzame od spánkového vzorca, ktorý funguje, telesných hodín, ktoré chápu, čo robiť, k tomu, že sme zrazu skutočne ostražití v niečom, do čoho v skutočnosti nemôžeme príliš zasahovať alebo čím horšie to bude.“

Ľudia musia zmeniť svoj vzťah k posteli, aby tam podľa odborníka neležali celé hodiny, ak nemôžu spať.

0Shares
Prevencia Zdravie