WHO tvrdí, že tretia dávka pre všetkých v bohatých krajinách predlžuje pandémiu

WHO tvrdí, že tretia dávka pre všetkých v bohatých krajinách predlžuje pandémiu

Šéf Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus dnes v Ženeve uviedol, že programy očkovania treťou dávkou v bohatých krajinách sú pravdepodobne zodpovedné za predĺženie pandémie covid-19.

Ak by sa použité dávky vakcíny namiesto toho použili na očkovanie zdravotníckeho personálu a zraniteľných osôb v chudobnejších krajinách, do septembra by mohlo byť zaočkovaných 40 % ľudí vo všetkých krajinách. Tedros však varoval, že viac ako polovica členských štátov WHO nedosiahne 40-percentný cieľ do konca tohto roka.

WHO predpokladá, že pri 40-percentnej celosvetovej zaočkovanosti v každej krajine by sa akútna fáza pandémie skončila. „Očkovacie programy s posilňujúcimi dávkami pravdepodobne pandémiu skôr predĺžia, než ukončia,“ uviedol šéf WHO. Problém podľa neho spočíva v tom, že dávky vakcíny sa dodávajú do krajín, ktoré už majú vysokú mieru zaočkovanosti. Tieto dávky potom chýbajú v chudobnejších krajinách. To dáva vírusu možnosť šíriť sa v nedostatočne zásobovaných oblastiach a vytvárať tam nové varianty, informuje portál eurozpravy.cz

Nezávislá rada pre vakcíny, ktorá je poradcom WHO, sa dnes tiež jasne vyslovila proti programom univerzálneho očkovania treťou dávkou, píše ČTK.

WHO sa v súčasnosti obáva najmä šírenia zjavne nákazlivejšieho variantu koronavírusu omicron. Riaditeľ WHO pre Európu Hans Kluge dnes pre agentúru Reuters uviedol, že začiatkom budúceho roka bude tento variant na kontinente rozšírený. Zatiaľ budú potrebné tri až štyri týždne, aby sa zistilo, aké závažné sú ochorenia spôsobené kovidom-19 omicron. Podľa neho by sa však krajiny mali pripraviť na výrazný nárast infekcií. „Niet pochýb o tom, že Európa sa opäť stane epicentrom globálnej epidémie,“ varoval Kluge.

0Shares
Šokujúce Zdravie