Nezamestnanosť v OECD klesla už siedmy mesiac v rade, stále je však vyššia ako pred pandémiou

Nezamestnanosť v OECD klesla už siedmy mesiac v rade, stále je však vyššia ako pred pandémiou

19.1.2022 (Webnoviny.sk) – Celková nezamestnanosť v krajinách združených v Organizácii pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD) v novembri už siedmy mesiac v rade klesla, a to na 5,5 percenta z októbrovej úrovne 5,7 percenta. Napriek tomu zostávala o 0,2 percentuálneho bodu vyššie nad predpandemickou úrovňou z februára 2020.

OECD o tom informovala v správe, ktorú zverejnila v utorok.

Klesla aj miera nezamestnanosti v eurozóne

Miera nezamestnanosti v eurozóne v novembri klesla tiež siedmy mesiac v rade, a to na 7,2 percenta z októbrových 7,3 percenta. Prinajmenšom o 0,3 percentuálneho bodu sa znížila v Rakúsku, Litve a Španielsku, ale v Lotyšsku sa o 0,3 percentuálneho bodu zvýšila.

V USA sa novembrová nezamestnanosť znížila na 4,2 percenta z úrovne 4,6 percenta v predchádzajúcom mesiaci. Avšak v Japonsku mierne stúpla na 2,8 percenta z októbrových 2,7 percenta. Najnovšie údaje z USA ukázali, že nezamestnanosť v tejto krajine klesla aj v decembri, a to na 3,9 percenta.

Návrat dočasne prepustených zamestnancov

Pokles celkovej nezamestnanosti v krajinách OECD v porovnaní s aprílom 2020, keď pre pandémiu kulminovala, je však nutné interpretovať opatrne, uviedla organizácia. Zníženie nezamestnanosti totiž vo veľkej miere odzrkadľuje návrat dočasne prepustených pracovníkov do zamestnania v USA a Kanade.

Viac k témam: Miera nezamestnanosti, Nezamestnanosť
Zdroj: Webnoviny.sk – Nezamestnanosť v OECD klesla už siedmy mesiac v rade, stále je však vyššia ako pred pandémiou © SITA Všetky práva vyhradené.

0Shares
Ekonomika