Pesimistická nálada sa na Slovensku prehĺbila v priemysle, stavebníctve aj v obchode

Pesimistická nálada sa na Slovensku prehĺbila v priemysle, stavebníctve aj v obchode

28.2.2024 (SITA.sk) – Ekonomická nálada na Slovensku sa vo februári opäť medzimesačne zvýšila. Rastom o 5,4 bodu dosiahol sezónne upravený indikátor ekonomického sentimentu 106,3 bodu.

Indikátor sa zvýšil podľa Štatistického úradu SR napriek tomu, že sa zlepšili hodnotenia len pri jednom z piatich jeho zložiek. Oproti minulému roku bola ekonomická nálada pozitívnejšia o 15,1 bodu, dlhodobý priemer presiahla o 0,3 bodu.

Indikátor dôvery klesol o jeden bod

Indikátor dôvery v priemysle po sezónnej úprave vo februári poklesol o jeden bod na mínus 9,3 bodu. Vývoj indikátora podľa úradu výrazne ovplyvnil rast zásob hotových výrobkov. Zvýšené zásoby avizujú najmä vo výrobe dopravných prostriedkov a strojov a zariadení inde nezaradených.

Sezónne očistený indikátor dôvery v službách zaznamenal vo februári výrazný nárast, a to o 20 bodov na 30,7 bodu. Nárast bol vo všetkých troch indikátoroch, teda v podnikateľskej situácii, dopyte aj očakávanom dopyte.

Podnikateľská situácia sa najvýraznejšie zlepšila vo finančných a poisťovacích činnostiach. Dopyt za posledné tri mesiace najviac vzrástol v umení, zábave a rekreácii, v nasledujúcich troch mesiacoch najväčší nárast predpokladajú administratívne a podporné služby.

Mierne poklesla aj nálada spotrebiteľov

Nálada slovenských spotrebiteľov vo februári mierne poklesla, oproti prvému mesiacu nového roka sa indikátor spotrebiteľskej dôvery sezónne upravený znížil o 1,5 bodu na mínus 13,4 bodu. Napriek poklesu sa však naďalej udržal nad úrovňou dlhodobého priemeru, a to o 6,8 bodu.

Spotrebitelia boli pesimistickejší pri troch zo štyroch zložiek indikátora. Najviac sa obávajú nastávajúceho vývoja celkovej hospodárskej situácie, očakávajú však aj zhoršenie vývoja nezamestnanosti a pesimistickí boli aj pri očakávanej tvorbe úspor. Mierne pozitívnejší očakávajú len vývoj finančnej situácie domácností.

Indikátor dôvery v obchode vo februári klesol oproti januáru o 0,7 bodu na sedem bodov. Respondenti hodnotili negatívne súčasný trend podnikateľských aktivít, zároveň očakávajú zníženie požiadaviek na dodávateľov, a to najmä v maloobchode v nešpecializovaných predajniach a v maloobchode mimo predajní, stánkov a trhov.

Sezónne upravený indikátor dôvery v stavebníctve vo februári oproti predchádzajúcemu mesiacu klesol o jeden bod na mínus deväť bodov vplyvom nepriaznivejších hodnotení očakávanej zamestnanosti.

Viac k témam: Ekonomická nálada
Zdroj: SITA.sk – Pesimistická nálada sa na Slovensku prehĺbila v priemysle, stavebníctve aj v obchode © SITA Všetky práva vyhradené.

0Shares
Ekonomika