Pravidlo 1 in – 2 out ušetrilo podnikateľom na Slovensku takmer 33 miliónov eur, ukázalo sa začiatkom roka

Pravidlo 1 in – 2 out ušetrilo podnikateľom na Slovensku takmer 33 miliónov eur, ukázalo sa začiatkom roka

15.1.2023 (Webnoviny.sk) – Pravidlo 1 in – 2 out ušetrilo pre podnikateľov na Slovensku k začiatku tohto roka takmer 32,9 mil. eur. Zvýšené náklady v rámci mechanizmu atakujú 11,4 mil. eur.

Taký je k začiatku roku 2023 stav virtuálneho účtu regulácií s vplyvom na podnikateľské prostredie. Zverejňuje ho Ministerstvo hospodárstva SR, ktoré ho aj na mesačnej báze aktualizuje.

Účet zahŕňa všetky ministerstvá a ostatné ústredné orgány štátnej správy. Obsahuje len tie právne predpisy, na ktoré sa uvedené pravidlo vzťahuje, majú ukončený legislatívny proces a boli vyhlásené v Zbierke zákonov.

Každé nariadenie, vyhláška alebo zákon musia myslieť na to, že ak zaťažia podnikateľské prostredie jedným eurom, musia inde urobiť úľavy vo výške dvoch eur. Zároveň platí, že ak by úrad nezvládol vykompenzovať novú zaťaž v tomto roku, musí bilanciu vylepšiť v budúcom.

Aktualizáciu Jednotnej metodiky na posudzovanie vybraných vplyvov schválila vláda začiatkom mája roku 2021. V prvej fáze bola primárne zameraná na zavedenie princípov 1 in – 1 out a 1 in – 2 out.

Viac k témam: Podnikatelia, pravidlo 1 in – 2 out
Zdroj: Webnoviny.sk – Pravidlo 1 in – 2 out ušetrilo podnikateľom na Slovensku takmer 33 miliónov eur, ukázalo sa začiatkom roka © SITA Všetky práva vyhradené.

0Shares
Ekonomika