Moslimovia v Topoľčanoch? Občas lietajú nenávistné sliny

Moslimovia v Topoľčanoch? Občas lietajú nenávistné sliny

Niektorí ich volajú teroristi a našli sa aj takí, čo skúsili rozbehnúť petíciu, aby ich malé dievčatko odišlo zo školy – len preto, že je z moslimskej rodiny.

Peťka Skublyová má šesť rokov. Prváčkou na základnej škole na Tríbečskej ulici v Topoľčanoch je len týždeň. Zo svojich prvých dní v škole sa teší. Keď pre ňu na obed príde mama, sestra a malý braček, pôsobí šťastne. Ešte nevie, že ju čaká ťažší život ako jej spolužiakov. Dôvod? Jej rodina prijala pred troma rokmi islam a žije podľa jeho pravidiel.

Všetci sú rodení Topoľčanci, Slováci. Mama Martina však nosí dlhé šaty a na hlave šatku – hidžáb. Rovnako oblečená je aj osemnásťročná Vanessa, ktorá chodí na strednú školu a po nej sa chystá aj na vysokú. Peťka má dva copíky, na hidžáb je ešte malá. Keď spolu kráčajú po ulici, Topoľčanci sa za nimi otáčajú.

Nenávistné sliny

Skublyovci sa rozhodli prijať islam pred troma rokmi. Pred tým boli Svedkovia Jehovovi. S koránom prišla domov ako prvá Martina. Opisuje, ako ju kniha dojala tak, že plakala. Vraví, že je to náboženstvo o mieri a ľudskosti. V meste žije niekoľko ďalších moslimov, sú to však väčšinou cudzinci a nie sú s nimi v kontakte. Modlitebňu v Topoľčanoch nemajú. dochádzať musia až do Bratislavy. Martina sa najprv ostýchala nosiť hidžáb a keď už si ho dala, vyhýbala sa susedom, známym. Odvahu naberala postupne.

„Žije sa nám tu pomerne dobre, okrem zopár ľudí, ktorí k nám majú stále nejaké pripomienky. Myslia si, že sme teroristi, prisťahovalci, posielajú nás domov. Neviem kam, keď sme Slováci,“ hovorí Martina Skubylová.

„Pokrikovali na mňa, odpľuli si predo mnou, zahrešili, boli veľmi vulgárni, vyhrážali sa. Nebol to však osobný kontakt. Napríklad mi z dvoch metrov zakričali: aj tak ťa zabijem, ty moslimská …“

Viac info na dennikn.sk

0Shares
Slovensko Šokujúce