Nemeckí dôchodcovia si kupujú domy pri maďarskom jazere Balaton

Nemeckí dôchodcovia si kupujú domy pri maďarskom jazere Balaton

Stále viac nemeckých dôchodcov sa usadzuje v okolí jazera Balaton. Podľa starostov, ktorých oslovil spravodajský portál Šomoď, sú nižšie ceny, verejná bezpečnosť a maďarská pohostinnosť dôvodmi, prečo sa cudzinci rozhodnú stráviť zvyšok svojho života v Maďarsku. Mnohí sa tiež začali učiť maďarčinu.

Obec Szőlősgyörök, osem kilometrov od jazera Balaton, má približne 600 nehnuteľností. Viac ako 10 percent domov vlastnia cudzinci, najmä Nemci. Podľa starostu obce Pétera Klotza sa tu usadzujú nemeckí dôchodcovia, ktorí trávili dovolenku pri jazere Balaton.

„V posledných rokoch sa sem nasťahovalo päť nemeckých párov a najnovším prírastkom je tento rok nová rodina,“ povedal Péter Klotz. Starosta tiež vysvetlil, že Nemci sa veľmi dobre integrovali do komunity Györök.

„Aktívne sa zapájajú do všetkých našich programov, dokonca aj na veľmi maďarských podujatiach, ktorým veľmi nerozumejú, ale vysvetľujeme im, o čo ide. Zaujímajú sa o maďarskú kultúru a niekedy dokonca podporujú podujatia darmi,“ dodal starosta. Klotz povedal, že hovoril s niekoľkými nemeckými dôchodcami, ktorí mu povedali, že si vybrali Maďarsko, pretože nemôžu tolerovať nemeckú migračnú politiku.

zdroj

0Shares
Šokujúce