Zelenskyj povedal, že vojnu s Ruskom nie je možné „vyhrať“ pokiaľ neodovzdá pôdu Putinovi

Zelenskyj povedal, že vojnu s Ruskom nie je možné „vyhrať“ pokiaľ neodovzdá pôdu Putinovi

Ukrajina vždy trvala na tom, že ruské jednotky sa musia stiahnuť za medzinárodne uznané hranice Ukrajiny, aby nastal mier.

Ukrajinskému prezidentovi Zelenskému bolo povedané, že vojnu proti Rusku je „nevyhrateľná“ a bude sa musieť vzdať územia, aby dosiahol trvalý mier. Ukrajina je zapletená do ostrej vojny so svojím väčším a silnejším východným susedom už od roku 2014, keď Putin nezákonne anektoval Krym a pomohol podnietiť povstanie promoskovských milícií v Donbase. Konflikt eskaloval plnohodnotnou inváziou ruských síl 24. februára 2022, keď sa Kremeľ snažil zvrhnúť prezidenta Zelenského a jeho vládu.

Ruský prezident útok ospravedlňoval tvrdením, že sa snaží „demilitarizovať a denacifikovať“ Ukrajinu

Ruská štátna tlačová agentúra Ria Novosti vysvetlila, že „denacifikácia je nevyhnutne aj de-ukrajinizáciou“, čím naznačila, že Kremeľ sa v skutočnosti snaží vymazať štát z mapy sveta.

Po tom, čo bol ruský vodca nútený k ponižujúcim ústupom na frontoch v Kyjeve, Charkove a Chersone, koncom septembra minulého roka na slávnostnej ceremónii v Kremli oznámil anexiu Doneckej, Luhanskej, Chersonskej a Záporožskej oblasti.

Putin urobil svoje vyhlásenie napriek skutočnosti, že jeho armáda nebola a stále nie je ani zďaleka plne kontrolovaná nad ktorýmkoľvek zo štyroch regiónov. Ukrajina vždy trvala na tom, že ruské jednotky sa musia stiahnuť za medzinárodne uznané hranice Ukrajiny, aby nastal mier.

Podporujú ho dve rezolúcie OSN, ktoré boli prijaté niekoľko dní po invázii a niekoľko hodín pred prvým výročím vojny.

Pozornosť sa teraz sústreďuje na potenciálnu ukrajinskú protiofenzívu, ktorá by sa mala uskutočniť v najbližších týždňoch a mesiacoch.

Existujú veľké nádeje, že kyjevské sily môžu Putinovej armáde spôsobiť veľkú porážku, čím sa otvorí cesta k prípadnému víťazstvu nad Moskvou.

Britský vojenský analytik však varoval, že Ukrajina pravdepodobne nedosiahne podstatné územné zisky a mohla by byť vojensky ponechaná v slabšej pozícii s nebezpečne vyčerpanými zásobami vojakov a munície.

Sean Bell, bývalý pilot RAF, tvrdil, že všetko smeruje k patovej situácii a že Kyjev bude musieť rokovať s Ruskom.

zdroj

0Shares
Šokujúce