Ak Pčolinský a Pčolinská zahlasujú za odvolanie Mikulca, podľa Mesežnikova to bude porušenie koaličnej zmluvy

Ak Pčolinský a Pčolinská zahlasujú za odvolanie Mikulca, podľa Mesežnikova to bude porušenie koaličnej zmluvy

14.6.2021 (Webnoviny.sk) – Odvolávanie člena vlády je test súdržnosti vládnej koalície. Pre agentúru SITA to skonštatoval politológ a prezident Inštitútu pre verejné otázky (IVO) Grigorij Mesežnikov. V utorok 15. júna bude v parlamente čeliť odvolávaniu minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO).

Porušenie koaličnej zmluvy

Mesežnikov si myslí, že šanca na jeho odvolanie z funkcie je takmer nulová, keďže mu v pondelok vyjadrili podporu aj členovia kabinetu. Momentálne sa podľa neho nečrtá taká väčšina, ktorá by zahlasovala za vyslovenie nedôvery napriek tomu, že to už avizovali poslanci z vládneho hnutia Sme rodina Peter Pčolinský a Adriana Pčolinská.

Ich avizované hlasovanie za odvolanie Mikulca vníma Mesežnikov z formálneho hľadiska ako porušenie koaličnej zmluvy.

Zdôraznil, že nemôže byť väčší príklad porušenia koaličnej zmluvy ako hlasovanie za odvolanie člena vlády s opozíciou. „Druhý rozmer je rozmer osobný. Rodinná väzba je tu viac než plnenie funkcie s nejakými pravidlami. Je to zlý precedens,“ dodal.

Sme rodina ako opozícia v koalícii

Podľa Mesežnikova sa Sme rodina už dávnejšie formuje ako vnútorná opozícia v koalícii. Ide o nesúhlas s tým, ako sa riešilo zadržanie či obvinenie ich nominanta na poste šéfa Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimíra Pčolinského. Do koalície to podľa neho vnesie „ďalší negatívny bod“.

Mimoriadnu schôdzu parlamentu iniciovala opozičná strana Smer – sociálna demokracia (Smer-SD). Politológ uviedol, že pre nich to je možnosť politickej profilácie a ich PR. „Mierne im stúpajú preferencie. Niekto to spája s tým, ako sa vymedzujú voči vládnej koalícii,“ podotkol s tým, že je to súčasť ich politického postoja.

Pripomenul, že aj minulá opozícia podnikala takéto kroky voči predstaviteľom vlády Roberta Fica (Smer-SD) a neskôr aj Petra Pellegriniho (Hlas-SD).

Viac k témam: mimoriadna schôdza parlamentu, minister vnútra SR, politológ
Zdroj: Webnoviny.sk – Ak Pčolinský a Pčolinská zahlasujú za odvolanie Mikulca, podľa Mesežnikova to bude porušenie koaličnej zmluvy © SITA Všetky práva vyhradené.

0Shares
Slovensko