Bödör sa nedostavil na pojednávanie v kauze údajného podplácania, nesúhlasil ani s výsluchom svedkov

Bödör sa nedostavil na pojednávanie v kauze údajného podplácania, nesúhlasil ani s výsluchom svedkov

12.2.2024 (SITA.sk) – Na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku sa mal v pondelok začať proces s nitrianskym podnikateľom Norbertom Bödörom v kauze údajného podplácania. Ten sa však na súd nedostavil z dôvodu práceneschopnosti.

Jeho obhajca Marek Para uviedol, že Bödör súhlasí z čiastočným vykonaním dokazovania, konkrétne s prečítaním obžaloby a vyjadreniu sa k nej. Nesúhlasil však s výsluchom svedkov. Ako svedkovia boli na pondelkové pojednávanie predvolaní bývalý policajný funkcionár Bernard Slobodník, podnikateľ Štefan Žiga a Peter Petrov, prezývaný Tiger, ktorý figuruje vo viacerých trestných kauzách.

Ďalší predvolaný svedok, podpredseda parlamentu Peter Žiga, sa z pojednávania ospravedlnil. Samosudkyňa Pamela Záleská v súvislosti s neprítomnosťou obžalovaného nakoniec konštatovala procesnú prekážku a pojednávanie prerušila do 19. februára.

Proces sa mal pritom začať už koncom augusta 2023, zdržala ho však podaná námietka zaujatosti zo strany obžalovaného voči zákonnej sudkyni. Najvyšší súd však rozhodol, že sudkyňa Pamela Záleská vo veci zaujatá nie je.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry na Norberta Bödöra ešte vo februári minulého roku podal obžalobu pre prečin podplácania. Predmetom obžaloby je podľa prokuratúry podozrenie z poskytnutia úplatku vo výške 50-tisíc eur, ktorý súvisel s pomocou v konkrétnej trestnej veci v prospech inej osoby.

V tomto prípade má ísť o kauzu známu ako Valčeky. Tá sa týkala úplatku pre bývalého vyšetrovateľa Národnej kriminálnej agentúry Mariána Kučerku. Menovaný sa totiž zaoberal kauzou odpočtov DPH, v ktorej figuroval ako podozrivý Štefan Žiga, príbuzný bývalého ministra Petra Žigu. Peniaze pre vyšetrovateľa mal sprostredkovať práve Norbert Bödör.

Nitriansky podnikateľ zároveň čelí obžalobe v kauze Dobytkár, ktorá sa týka korupcie na Pôdohospodárskej platobnej agentúre. Vec sa však na Špecializovanom trestnom súde bude prejednávať odznovu, keďže obžalovaní nesúhlasili so zmenou člena senátu. Norbert Bödör tiež figuruje aj v kauze Očistec, týkajúcej sa údajného pôsobenia zločineckej skupiny v polícii.

Viac k témam: kauza Dobytkár, Kauza Očistec, kauza Valčeky, Podplácanie, Súdy
Zdroj: SITA.sk – Bödör sa nedostavil na pojednávanie v kauze údajného podplácania, nesúhlasil ani s výsluchom svedkov © SITA Všetky práva vyhradené.

0Shares
Slovensko