Český lekár šíri internetom hoax, zaočkovaní sa môžu nakaziť ADE syndrómom

Český lekár šíri internetom hoax, zaočkovaní sa môžu nakaziť ADE syndrómom

13.5.2021 (Webnoviny.sk) – Polícia upozorňuje na video, ktoré šíri hoax o očkovaní. Český doktor Jan Vavrečka vo videu tvrdí, že ľudia, ktorí sa nechajú zaočkovať proti koronavírusu sa môžu nakaziť takzvaným ADE syndrómom. Polícia o tom informuje vo svojom profile Hoaxy a podvody – polícia SR na sociálnej sieti.

ADE syndróm je fenomén, pri ktorom nasledujúca replikácia vírusu na protilátky zvyšuje jeho vstup do hostiteľských buniek. „Vavrečka sa preto obáva, že očkovanie spôsobí v budúcnosti silnejší priebeh ochorenia pri možných mutáciách,“ píše v statuse polícia. Dodáva, že doktor Vavrečka je odporcom akéhokoľvek očkovania, spochybňuje aj nevyhnutnosť očkovania proti tetanu, žltačke či osýpkam.

Viac o téme: Koronavírus

Podľa vyjadrení Slovenskej akadémie vied nie je syndróm ADE bežnou nežiadúcou reakciou všetkých vakcín, je zriedkavý a vyskytuje sa len pri konkrétnych vakcínach a ochoreniach. „Napriek tomu sa tento fenomén sleduje pri každej vakcíne proti COVID-19 už v predklinickom štádiu vývoja, regulačné orgány žiadnu vakcínu nepovolia bez dostatočnej analýzy ADE efektu,“ uvádza polícia.

Viac k témam: hoax, Koronavírus, Očkovanie proti koronavírusu na Slovensku
Zdroj: Webnoviny.sk – Český lekár šíri internetom hoax, zaočkovaní sa môžu nakaziť ADE syndrómom © SITA Všetky práva vyhradené.

0Shares
Slovensko