Europoslanci aj Matovičovo hnutie sa obrátili na von der Leyenovú, obávajú sa zámeru Ficovej vlády rušiť justičné orgány

Europoslanci aj Matovičovo hnutie sa obrátili na von der Leyenovú, obávajú sa zámeru Ficovej vlády rušiť justičné orgány

5.12.2023 (SITA.sk) – Deviati slovenskí europoslanci poslali list predsedníčke Európskej komisie Ursule von der Leyen, podpredsedníčke komisie pre hodnoty Věre Jourovej a komisárovi pre spravodlivosť Didierovi Reyndersovi.

Ako informoval podpredseda Európskeho parlamentu Martin Hojsík, v liste upozorňujú na riziká zmien v justícii, ktoré chce vláda Roberta Fica (Smer-SD) narýchlo presadiť a vyzvali ich, aby tieto zmeny eurokomisia až do nezávislého posúdenia Benátskou komisiou Rady Európy neodobrila.

Oslabenie a faktické zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry

Okrem Hojsíka list podpísali europoslanci Michal Wiezik, Lucia Ďuriš Nicholsonová, Vladimír Bilčík, Ivan Štefanec, Miriam Lexmann, Peter Pollák, Eugen Jurzyca a Jozef Mihál.

Návrh slovenskej vlády, ktorý jej predstavitelia zdieľali s Európskou komisiou, nepredstavuje žiadnu reformu trestného konania na Slovensku, ako sa Robert Fico snaží zúfalo tvrdiť. Ide o oslabenie a faktické zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry a Špecializovaného trestného súdu,” skonštatoval Hojsík.

Poslanci v liste podľa neho komisiu varujú, že navrhované zmeny právneho systému na Slovensku sú bezprecedentným útokom na právny štát. Rozsiahle a urýchlené zmeny zároveň ignorujú akúkoľvek verejnú a odbornú diskusiu.

Princípy právneho štátu a demokracie

„Pripomeňme si tiež, že premiér Fico riadil Slovensko väčšinu času v posledných dvoch desaťročiach. Je preto veľkým prekvapením, že sa pán Fico rozhodol reformovať justíciu a trestné konanie až počas svojho štvrtého funkčného obdobia, keď sú niektoré vyšetrovania a trestné konania týchto inštitúcií spojené s osobami blízkymi jeho predchádzajúcim vládam a politickej strane,” uvádzajú europoslanci.

Zároveň doplnili, že je úlohou práve Európskej komisie vždy posilňovať inštrumentalizovaný boj proti korupcii v členských štátoch, ako aj ochranu nezávislých inštitúcií a mechanizmov chrániacich princípy právneho štátu a demokracie.

Vládna koalícia podľa medializovaných informácií chystá zmenu fungovania a prípadne aj zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry. Trestné veci, ktoré momentálne špeciálna prokuratúra dozoruje, by v takom prípade prešli do pôsobnosti krajských prokuratúr, čo kritizovali napríklad opoziční politici. Rovnako sa hovorí aj o možnosti zrušiť Špecializovaný trestný súd.

Pripája sa aj Hnutie Slovensko

Na predsedníčku Európskej komisie Ursulu von der Leyenovú, eurokomisára pre spravodlivosť Didiera Reyndersa a tiež na hlavnú európsku prokurátorku Lauru Kövesi sa obracajú aj poslanci Hnutia Slovensko. Poslanci tak robia v súvislosti s krokmi vlády Roberta Fica (Smer-SD). Uviedla to poslankyňa Veronika Remišová (Za Ľudí) s tým, že Fico, Peter Pellegrini (Hlas-SD) a Andrej Danko (SNS) mrzačia právny štát.

Súčasná vládna administratíva ohlásila faktickú likvidáciu dvoch inštitúcií – Špecializovaného trestného súdu a špeciálnej prokuratúry, ktoré vyšetrujú tie najťažšie kauzy, ktoré sú často spojené aj s podvodmi, ktoré sa týkajú prostriedkov EÚ,“ uviedla Remišová a dodala, že to bol práve Úrad špeciálnej prokuratúry, ktorý vyšetroval smrť novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Kauzy Dobytkár, Očistec a Mýtnik 

Remišová priblížila, že z káuz, na ktoré zvlášť upozorňujú hlavnú európsku prokurátorkou sú tri kauzy, a to Dobytkár, Očistec a Mýtnik. Súčasne budú upozorňovať aj na dve zmeny v trestnej legislatíve, a to oklieštenie a oslabenie inštitútu spolupracujúceho obvineného, a tiež upozorňujú na zmenu legislatívy v oblasti znižovania trestov za korupciu.

Ako poslankyňa ďalej informovala, hlavnú európsku prokurátorku aj eurokomisára pre spravodlivosť pozvali na Slovensko, aby sa stretli s opozíciou, ale aj s mimovládnymi organizáciami a zástupcami odbornej verejnosti. Súčasne vyzvali aj prezidentku Zuzanu Čaputovú, aby pridala zápasu o právny štát svoj hlas. „Tento zápas nie je len zápas nás, ale je to zápas celého Slovenska. Je to zápas o európsku budúcnosť Slovenska,“ uzavrela Remišová.

Viac k témam: Europarlament, Europoslanci, Ficova vláda 2023 – 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), Justícia, Predsedníčka eurokomisie
Zdroj: SITA.sk – Europoslanci aj Matovičovo hnutie sa obrátili na von der Leyenovú, obávajú sa zámeru Ficovej vlády rušiť justičné orgány © SITA Všetky práva vyhradené.

0Shares
Slovensko