Slovensko pošle Ukrajine časť systému KUB aj stíhačky MiG-29, podľa Hegera rozhodla vláda v súlade s ústavou

Slovensko pošle Ukrajine časť systému KUB aj stíhačky MiG-29, podľa Hegera rozhodla vláda v súlade s ústavou

17.3.2023 (SITA.sk) –
aktualizované 17. marca 13:36

Slovensko pošle stíhačky MiG-29 na Ukrajinu a okrem nich daruje aj časť systému protivzdušnej obrany KUB. Po piatkovom rokovaní vláda to povedal poverený premiér Eduard Heger. Vládny kabinet podľa neho jednohlasne schválil medzinárodnú dohodu.

Poslanie je v súlade s ústavou

Slovensko by malo Ukrajine darovať 13 stíhačiek MiG-29. Heger uviedol, že ich poslanie je v súlade s Ústavou SR a podotkol, že sú určené na obranu, nie na útočenie. O situácii boli informovaní aj predseda parlamentu Boris Kollár aj prezidentka Zuzana Čaputová a Heger priblížil, že obaja s rozhodnutím súhlasia.

Premiér odmietol tvrdenia predsedu strany Smer – sociálna demokracia Roberta Fica, že toto rozhodnutie zatiahne Slovensko do vojny. Heger zdôraznil, že SR je súčasťou NATO. Pripomenul tiež, že stíhačky darovali aj naši spojenci a proces darovania Mig-29 je úzko koordinovaný s poľskou stranou, s Ukrajinou i ďalšími spojencami.

Viac o téme: Vojna na na Ukrajine

Premiér uviedol, že pri akejkoľvek technike, ktorú Ukrajine poskytujeme sa rozhodujeme, či je využiteľná a užitočná, prípadne či za to dostaneme nejakú inú techniku, keďže hája záujmy a obranu SR. Takto to komunikujú aj ukrajinskej strane.

To, čo sa nám zatiaľ podarilo je, že sme poskytli zaujímavú pomoc ukrajinskej strane, a zároveň sme výrazne zvýšili obranyschopnosť Slovenskej republiky,“ vraví premiér. Množstvo techniky, ktoré na Slovensko prišlo za posledný rok by sme podľa Hegera za iných okolností zaisťovali prinajmenšom 10 rokov.

Bilaterálna ponuka od Spojených štátov

Minister obrany SR Jaroslav Naď potvrdil, že posledné dohody, ktoré boli potrebné v posledných dňoch a hodinách sú zavŕšené. O náhradu za stíhačky, časť systému protivzdušnej obrany KUB, a zodpovedajúce náhradné diely a munície do systému, sa budeme uchádzať, a je predrokovaná, z Európskeho mierového nástroja.

Existuje tiež bilaterálna ponuka zo strany Spojených štátov amerických na konkrétnu vojenskú techniku, ktorej pridaná hodnota pre SR by mohla byť približne vo výške 700 miliónov dolárov. Naď dodal, že spolu s náhradou z Európskeho mierového nástroja, by malo ísť o celkovú náhradu vo výške asi 900 miliónov. Dodanie Migov na Ukrajinu by podľa ministra obrany malo trvať niekoľko týždňov.

Nemali sme dostatok pilotov

Náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR Daniel Zmeko uviedol, že sme v záverečnej fáze prevádzkovania Migov nemali dostatok pilotov. Tí vzhľadom na technické problémy so zabezpečením životného cyklu stíhačiek stratili všetky spôsobilosti.

Dodal, že problémy boli i s prevádzkovaním Migov a dostupnosťou náhradných dielov, a tiež s muníciou pre tieto stíhačky. Očakávajú, že ukrajinská strana využije lietadlá na protivzdušnú obranu, napríklad na likvidáciu striel s plochou dráhou letu.

Dopady na obranyschopnosť sú prakticky nulové, keďže ich momentálne nepoužívame a v budúcnosti ani používať nebudeme,“ doplnil Zmeko.

Pokiaľ ide o systém protivzdušnej obrany KUB, podľa náčelníka generálneho štábu sme z našej spôsobilosti odkrojili toľko, že by nás to zásadným spôsobom nemalo ohroziť. Rovnako i munície nám ostalo pre zostávajúce systémy.

Viac k témam: Minister obrany SR, Premiér Slovenskej republiky, rusko-ukrajinský konflikt, Stíhačky MiG-29
Zdroj: SITA.sk – Slovensko pošle Ukrajine časť systému KUB aj stíhačky MiG-29, podľa Hegera rozhodla vláda v súlade s ústavou © SITA Všetky práva vyhradené.

0Shares
Slovensko