Ficova vláda schválila ponechanie súčasných premlčacích lehôt pri násilných trestných činoch

Ficova vláda schválila ponechanie súčasných premlčacích lehôt pri násilných trestných činoch

22.2.2024 (SITA.sk) – Vláda Roberta Fica (Smer-SD) vo štvrtok schválila ponechanie súčasných premlčacích lehôt pri násilných trestných činoch. Zmeny by zároveň mala Národná rada SR prijímať v skrátenom legislatívnom konaní.

Podľa predloženého materiálu sa zmeny týkajú trestných činov proti životu a zdraviu, trestných činov proti slobode a ľudskej dôstojnosti, trestných činov proti rodine a mládeži či trestných činov proti iným právam a slobodám.

„Pri týchto trestných činoch sa budú uplatňovať doterajšie premlčacie doby, a to najmä dvadsaťročná doba v prípade zločinov, za ktoré Trestný zákon dovoľuje uložiť trest odňatia slobody s hornou hranicou trestnej sadzby najmenej desať rokov,“ uvádza sa v materiáli, ktorý na rokovanie vlády predložil minister spravodlivosti Boris Susko (Smer-SD).

Medzi tieto zločiny patrí vražda, zabitie, ublíženie na zdraví, hrubý nátlak, zavlečenie do cudziny, znásilnenie, sexuálne násilie, sexuálne zneužívanie týranie blízkej osoby a zverenej osoby, obchodovanie s ľuďmi, únos a výroba detskej pornografie.

V prípade schválenia novely parlamentom zmeny nadobudnú účinnosť 15. marca, čo je rovnaký termín, kedy by mala nadobudnúť účinnosť novela Trestného zákona, ktorá premlčaciu dobu pri znásilnení skracovala.

Viac k témam: Ficova vláda 2023 – 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), Novela Trestného zákona, Obchodovanie s ľuďmi, premlčacie lehoty, Sexuálne násilie, Skrátené legislatívne konanie, Vražda, Zabitie
Zdroj: SITA.sk – Ficova vláda schválila ponechanie súčasných premlčacích lehôt pri násilných trestných činoch © SITA Všetky práva vyhradené.

0Shares
Slovensko