Hrobár z gangu sátorovcov dostal doživotie, svoje obete mlel v mlynčeku (video+foto)

Hrobár z gangu sátorovcov dostal doživotie, svoje obete mlel v mlynčeku (video+foto)

23.2.2024 (SITA.sk) –
aktualizované 23. februára, 14:39

Špecializovaný trestný súd (ŠTS) opätovne odsúdil Lehela Horvátha, ktorý je známy aj ako „Hrobár“ z gangu sátorovcov, na doživotný trest. Odsedieť si ho má v ústave s najprísnejším stupňom stráženia.

Obžalovaný má podľa rozsudku viacerým poškodeným vyplatiť nemajetkovú ujmu v sumách po 10-tisíc eur. Súd uznal Lehela Horvátha za vinného za členstvo v zločineckej skupine, účasti na piatich vraždách a tiež krádeži viac ako milióna eur. Rozsudok nie je zatiaľ právoplatný.

Každá výpoveď je iná

Piatkové pojednávanie sa uskutočnilo za sprísnených bezpečnostných podmienok v bratislavskom Ústave na výkon väzby. Obžalovaný, ktorý na začiatku pojednávania tvrdil, že sa na ňom pre zdravotný stav nemôže zúčastniť a žiadal odročenie počas čítania rozsudku, väčšinu času ležal na lavici.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Pojednávanie s „Hrobárom“ z gangu sátorovcov (fotografie)

Jeho obhajca Peter Schmidl po vynesení rozsudku zdôraznil, že žalované skutky sa stali pred 20-timi rokmi. „Môjho klienta majú usvedčovať ľudia, ktorí sa priznali, že pozabíjali niekoľko desiatok, 50, 70 ľudí. Majú tam päť,/šesť/sedem výpovedí a každá je iná,“ povedal Schmidl.

Zároveň pripomenul, že aj spolupráca Lehela Horvátha s políciu prispela k rozloženiu skupiny sátorovcov. „To znamená, že nejaké benefity by sme mu asi mali dať,“ doplnil advokát.

https://cdnv.sita.sk/sites/34/2024/02/20240223_peter-schmidl-1.mp4

Mlel telo v mlynčeku

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Bohdan Čeľovský, naopak, poukázal na to, že Lehel Horváth nebol súdený za bežnú trestnú činnosť.

„Spôsoby jednak nakladania s tými telami, ja neviem, že by niekto vykosťoval na trojnožke telo, mlel ho tam v mlynčeku. Proste to je abnormálne,“ skonštatoval prokurátor s tým, že spáchané skutky boli brutálne.

https://cdnv.sita.sk/sites/34/2024/02/20240223_bohdan-a-eaovska.mp4

Súd tento prípad od februára 2023 prejednával po druhýkrát. Najvyšší súd SR (NS SR) totiž ešte v septembri 2022 zrušil odsudzujúci rozsudok, na základe ktorého si mal obžalovaný v ústave s maximálnym stupňom stráženia odsedieť doživotný trest odňatia slobody.

Dôvodom bolo, že sa Špecializovaný trestný súd podľa NS SR nevysporiadal so všetkými okolnosťami významnými pre rozhodnutie v tomto prípade.

So zmenou nesúhlasil

Medzitým sa však v senáte prvostupňového súdu vymenil jeden z členov, pričom v takomto prípade je potrebný súhlas obžalovaného so zmenou. Ten však uviedol, že so zmenou nesúhlasí.

Špecializovaný trestný súd v Pezinku uložil Lehelovi Horváthovi v novembri 2021 doživotný trest väzenia v ústave s maximálnym stupňom stráženia a tiež trest prepadnutia majetku.

Uznal ho totiž za vinného z členstva v zločineckej skupine, podielu na piatich vraždách a tiež krádeže 45,5 milióna vtedajších slovenských korún z roku 2003. V prípade spomenutej krádeže uznali za vinného aj Ivana K.

https://cdnv.sita.sk/sites/34/2024/02/20240223_peter-schmidl-2.mp4

Obete zakopával

Tomu súd uložil trest dva roky väzenia s podmienečným odkladom na dobu dvoch rokov. Spolu s Lehelom Horváthom zároveň mali poškodenej spoločnosti nahradiť škodu vo výške 1 507 000 eur.

Lehel Horváth, ktorý svoju prezývku nadobudol tak, že na pozemku v areáli bývalého družstva v Čótfe zakopával obete mafiánskeho gangu sátorovcov, sa proti verdiktu na mieste odvolal. Skutky pritom nepoprel, tvrdil však, že k nim bol prinútený zo strachu o život.

Tvrdenie o strachu zopakoval aj v rámci opakovaného procesu. „Všetky veci, čo som spravil, to bolo z panického strachu,“ povedal obžalovaný vo februári 2023 s tým, že zločinecká skupina sátorovcov mala kontakty na skorumpovaných policajtov. Preto nebolo možné ich trestnú činnosť nahlásiť.

https://cdnv.sita.sk/sites/34/2024/02/20240223_-pojednavanie-s-lehelom-h_illik.mp4

Nikoho nezavraždil

„Keby som kládol odpor, tak by ma zavraždili,“ zdôraznil obžalovaný. Policajti mu podľa jeho slov sľúbili, že v prípade, ak sa ku skutkom prizná, bude oslobodený alebo dostane len podmienečný trest. „Nikdy som nikoho nezavraždil,“ doplnil Lehel Horváth.

Pokiaľ ide o trestné činy vraždy, na ktorých sa údajne podieľal, podľa obžaloby boli obeťami v dvoch prípadoch takzvané biele kone.

V jednom prípade osoba, pri ktorej sa obžalovaný obával vyzradenia účasti na spomenutej krádeži a v dvoch prípadoch išlo o členov skupiny sátorovci. Konkrétne išlo o Andora Reisza a o samotného zakladateľa skupiny sátorovcov Ľudovíta (Lajosa) Sátora.

Viac k témam: Doživotný trest, Sátorovci, Súdy
Zdroj: SITA.sk – Hrobár z gangu sátorovcov dostal doživotie, svoje obete mlel v mlynčeku (video+foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

0Shares
Slovensko