Kollár žiada dotknuté orgány, aby nezdržiavali vyšetrenie obvinení riaditeľa SIS Pčolinského

Kollár žiada dotknuté orgány, aby nezdržiavali vyšetrenie obvinení riaditeľa SIS Pčolinského

13.3.2021 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 13. marca 16:46

Predseda Národnej rady SR (NR SR) Boris Kollár (Sme rodina) žiada dotknuté orgány, aby nezdržiavali vyšetrenie obvinení riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimíra Pčolinského. Uviedol to na sobotňajšom mimoriadnom vyhlásení pred budovou NR SR.

Podľa ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Milana Krajniaka (Sme rodina) je zvláštne, že v prípade riaditeľa SIS je možné vypočúvanie svedkov aj bez zbavenia mlčanlivosti.

Dve veľké kauzy

Podľa Krajniaka mala SIS v minulosti dve veľké kauzy. Kauzu Lexa a kauzu Gorila. V oboch prípadoch sa čakalo na zbavenie mlčanlivosti svedkov aj obvinených, ktorí dovtedy neboli obvinení. „Chcem sa spýtať, že ako je možné, že v týchto kauzách bolo nutné žiadať o zbavenie mlčanlivosti aj svedkov aj obvinených príslušníkov SIS a teraz je stanovisko možné,“ povedal Krajniak.

Podľa šéfa rezortu práce je celé obvinenie voči Vladimírovi Pčolinskému postavené na výpovedi bývalého príslušníka SIS, ktorý ale nebol zbavený mlčanlivosti. Z uznesenia podľa Krajniaka vyplýva, že obvinení sú Zoroslav Kollár a Vladimír Pčolinský. Obvinené však neboli dve osoby, ktoré sa tak isto zúčastnili údajnej finančnej transakcie medzi Zoroslavom Kollárom a Vladimírom Pčolinským. Obaja obvinení pritom vinu popierajú, zatiaľ čo zvyšné dve osoby, ktoré sa údajnej transakcie zúčastnili vinu priznali, no obvinené nie sú.

Podozrenie z korupcie

Podľa Krajniaka je podozrivé, že Národná kriminálna agentúra (NAKA) zadržala riaditeľa SIS deň po tom, ako Úrad inšpekčnej služby Ministerstva vnútra SR začal 10. marca stíhanie vo veci, ktorú predtým oznámil riaditeľ SIS.

„To znamená, že sa jedná o podozrenie z trestnej činnosti príslušníkov policajného zboru. Lebo to je kompetencia Úradu inšpekčnej služby, preverovať podozrenia z trestnej činnosti príslušníkov policajného zboru. A na druhý deň NAKA vybrala a zrealizovala riaditeľa SIS,“ dodal Krajniak.

Riaditeľa SIS Vladimíra Pčolinského zadržala Národná kriminálna agentúra 11. marca. Dôvodom sú údajne podozrenia z korupcie. V daný deň ho prezidentka Zuzana Čaputová dočasne pozbavila jeho funkcie.

Agentúra SITA požiadala o reakciu aj Ministerstvo vnútra SR, Prezídium policajného zboru a Úrad špeciálnej prokuratúry.

Viac k témam: kauza Gorila, korupcia, obvinenie, vyšetrovanie
Zdroj: Webnoviny.sk – Kollár žiada dotknuté orgány, aby nezdržiavali vyšetrenie obvinení riaditeľa SIS Pčolinského © SITA Všetky práva vyhradené.

0Shares
Slovensko