Komisia vyšetrujúca Lučanského smrť potvrdila, že išlo o samovraždu. Proti správe boli dvaja členovia

Komisia vyšetrujúca Lučanského smrť potvrdila, že išlo o samovraždu. Proti správe boli dvaja členovia

16.4.2021 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 16. apríla 2021, 16:15

Komisia zriadená ministerkou spravodlivosti za účelom objasnenia smrti bývalého šéfa polície Milana Lučanského nezistila skutočnosti, ktoré by spochybňovali medializovanú informáciu o tom, že príčinou jeho smrti bola samovražda.

Na ministerstve spravodlivosti na tlačovej besede o tom informovali členovia komisie.

Bez prístupu k zdravotnej dokumentácii

Komisia vychádzala z podkladov, ktoré im poskytol Zbor väzenskej a justičnej stráže (ZVJS), vrátane kamerových záznamov či evidencie otvárania ciel. Vypočúvali aj príslušníkov ZVJS a zdravotnícky personál.

„Limity, ktoré mala komisia pri prijímaní správy boli v tom, že nemala prístup k zdravotnej dokumentácii a k informáciám z trestných spisov v konaniach, ktoré vedú orgány činné v trestnom konaní,“ povedal predseda komisie Tomáš Čitbaj, ktorý v komisii zastupoval kanceláriu verejného ochrancu práv.

Príslušníci ZVJS neboli na vine

Podľa bývalej ombudsmanky Českej republiky Anny Šabatovej komisia skonštatovala, že príslušníci ZVJS nezavinili smrť Milana Lučanského.

„Dávali sme si otázku, či to, že bol generál Lučanský v samoväzbe nemohlo prispieť k jeho duševnému rozpoloženiu. Spomedzi všetkého, čo sa nám podarilo zistiť, to pravdepodobne súvislosť nemalo. Domnievame sa však, že samoväzba by mala byť limitovaná aj pri kolúznej väzbe,“ doplnila Šabatová.

Kolíková berie závery komisie vážne

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) potvrdila, že berie závery komisie veľmi vážne.

„Myslím si, že je naozaj dôležité venovať sa humanizácii v ústavoch na výkon väzby a trestu odňatia slobody. Istým spôsobom som za to veľmi rada, že spoločnosť na to začína byť veľmi citlivá,“ pokračovala Kolíková.

Dvaja ľudia boli proti správe

Komisia pozostáva zo 17 členov. Zastúpenie v nej majú okrem koaličných a opozičných poslancov napríklad aj predstavitelia médií, verejnej ochrankyne práv alebo prezidentky. Správu odsúhlasili 14 členovia komisie, dvaja členovia hlasovali proti.

Čitbaj potvrdil, že sú nimi poslanci Marian Kotleba (ĽSNS) a Denisa Saková (Hlas-SD). Poslanec za stranu Smer – sociálna demokracia Marián Saloň sa zdržal hlasovania. Čitbaj si myslí, že poslancom, ktorí hlasovali proti správe sa zdali byť podklady na rozhodnutie nedostatočné. O výsledkoch správy bude informovaný generálny prokurátor Maroš Žilinka. Rovnako bude správa v piatok zverejnená pre verejnosť.

Samovražda Milana Lučanského

Bývalý prezident Policajného zboru SR Milan Lučanský zomrel 30. decembra 2020 po tom, ako sa deň predtým v Ústave na výkon trestu odňatia slobody v Prešove pokúsil o samovraždu.

V prvej polovici decembra podstúpil operáciu po tom, ako sa podľa vlastných slov v cele zranil. Lučanský bol väzobne stíhaný pre obvinenie v kauze Judáš. Po jeho smrti stíhanie zastavili.

Viac k témam: Samovražda Milana Lučanského, vyšetrovanie
Zdroj: Webnoviny.sk – Komisia vyšetrujúca Lučanského smrť potvrdila, že išlo o samovraždu. Proti správe boli dvaja členovia © SITA Všetky práva vyhradené.

0Shares
Slovensko